Przewidywany podział mandatów w PE
Frakcja chadeckiej Europejskiej Partii
Ludowej - Europejskich Demokratów (PPE-ED) może liczyć na ok.
269 mandatów w nowowybranym Parlamencie Europejskim i pozostanie
najsilniejszą grupą polityczną - wynika z najnowszych prognoz
wyników eurowyborów.
Frekwencja wyniosła 44,2%, w tym w 15 "starych" krajach członkowskich UE - 47,2%, a w dziesięciu nowych - zaledwie 26%. Szczególnie niska frekwencja była w krajach Europy Środkowej i Wschodniej i państwach bałtyckich. Na Cyprze i Malcie do urn poszła ponadprzeciętna liczba wyborców - odpowiednio 70,4% i 82%.
Prognozy przedstawiają podział miejsc w PE według istniejących dotychczas grup politycznych. Do żadnej grupy nie przyporządkowano aż 77 nowych eurodeputowanych, w tym 18 z Polski. Podział na frakcje w PE może się zmienić, gdy nowy Parlament ukonstytuuje się 20 lipca br.
Drugą grupą będzie Partii Europejskich Socjalistów (PSE) - 199 mandatów. Europejscy Liberałowie, Demokraci i Reformatorzy (ELDR) mogą liczyć na ok 63 miejsca, Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) - 36, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA) - 42, Unia na rzecz Europy Narodów (UEN) - 26, a Grupa na rzecz Europejskich Demokracji i Różnorodności (EDD) - 20 mandatów.
Ugrupowania wchodzące w skład EPP-ED wygrały m.in. w Polsce, zdobywając 20 na 54 miejsca w europarlamencie. Według prognoz EOS-Gallupa Platforma Obywatelska uzyska prawdopodobnie 17 miejsc, a PSL 3. Socjaliści z Polski zajmą 6 miejsc - wszystkie eurodeputowani z koalicji SLD-UP, Polscy Liberałowie z Unii Wolności zajmą 3 miejsca, a w UEN będzie 7 polskich eurodeputowanych - z Prawa i Sprawiedliwości.
Po 9 mandatów uzyskają prawdopodobnie Liga Polskich Rodzin i Samoobrona, których nie przyporządkowano do żadnej z istniejących grup politycznych w PE.
EPP-ED wygrała także m.in. w Niemczech (zdobywając aż 49 na 99 mandatów, dwa razy więcej niż socjaldemokraci), w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Grecji, Węgrzech, Litwie, Słowenii, Czechach i Luksemburgu.
Socjaliści wygrali m.in. we Francji, Austrii, Danii, Hiszpanii, Szwecji, Estonii i na Malcie. W Holandii PES i EPP-ED uzyskać mogą po 7 miejsc. W Finlandii najwięcej mandatów zdobyły ugrupowania należące do Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów. Na Cyprze po 2 miejsca uzyskać mogą EPP-ED i EUL/NGL.