PolskaPrzeszliśmy na czas letni

Przeszliśmy na czas letni


Tej nocy nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2.00 przesunęliśmy zegarki na 3.00, która jest godziną początkową czasu letniego. "Podwójny czas" stosuje się w około 70. krajach na całym świecie.

Przeszliśmy na czas letni
Źródło zdjęć: © AFP

Czas letni będzie obowiązywał do ostatniego weekendu października, kiedy powrócimy do czasu zimowego. Czas letni w Polsce wprowadzany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2004 roku.

Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy wtedy dłużej z dnia i naturalnego światła.

Przejście z czasu zimowego na letni ma też duże znaczenie dla gospodarki głównie ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zdaniem lekarzy, zmiana czasu będzie miała korzystny wpływ na nasz organizm. Dzięki większej dawce słońca poprawi się nasze samopoczucie. Naukowcy ostrzegają jednak, że według najnowszych badań, w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zmianie czasu, wzrasta liczba wypadków drogowych.

"Podwójny czas" - letni i zimowy - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii oraz między innymi w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Podział na czas letni i zimowy sięga początków XX wieku i jest przypisywany mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Jednak pierwsi wprowadzili czas letni, zwany "czasem wojennym" Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej.

W Polsce pierwszą zmianę czasu wprowadzono w 1915 roku po wyjściu Rosjan z Warszawy i zajęciu jej przez Niemców. Czas warszawski skorygowano wówczas z berlińskim. Zmiana czasu obowiązywała w okresie pierwszej wojny światowej, potem za II Rzeczpospolitej i podczas drugiej wojny światowej.

W powojennej Polsce czas letni był wprowadzany w latach 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku. Obowiązywał miesiąc krócej niż w krajach Europy Zachodniej. Obecnie jest stosowany zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, w której obowiązuje zmiana czasu.

Zmiany czasu nie ma jednak na zegarach słonecznych. One przez cały rok pokazują czas zimowy. Tak więc zegary słoneczne będą się "spóźniały" o godzinę w stosunku do czasu obowiązującego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)