"Przeszkodą dla wspólnego podręcznika są sporne kwestie historyczne"
Szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta
Jakubiak uważa, że wspólny podręcznik historii dla uczniów we
wszystkich krajach UE raczej nie powstanie. Zwraca uwagę, że są
takie kwestie historyczne, co do których trudno o porozumienie.
W ocenie Jakubiak, pomysł niemieckiej minister oświaty dotyczący opracowania takiego wspólnego podręcznika "wydaje się dobrym tematem do rozmowy". Natomiast nie sądzę, by taki podręcznik mógł powstać - powiedziała szefowa gabinetu prezydenta.
Jakubiak zwróciła uwagę na możliwe spory dotyczące postrzegania historii, np. na temat wydarzeń, które zapoczątkowały upadek komunizmu.
Co było wcześniej - "Solidarność" czy obalenie muru berlińskiego? My pojechaliśmy wolni na mur berliński i siedzieliśmy na tym murze już jako Polacy z wolnego kraju, a Europa uważa, że obalenie komunizmu rozpoczęło się właśnie obaleniem muru berlińskiego - zaznaczyła Jakubiak.
Kolejna kwestia sporna to - zdaniem Jakubiak - postrzeganie roli i pozycji Polski w II wojnie światowej.
Mam takie doświadczenia, że nasi rozmówcy podczas politycznych spotkań nie zdają sobie sprawy z potęgi armii polskiej w okresie II wojny światowej - powiedziała szefowa gabinetu prezydenta. Zaznaczyła, że rozmowa o wspólnym podręczniku do historii musiałaby dotyczyć szczegółów i dlatego - jak sądzi - trudno by było o porozumienie.
Rzecznik niemieckiego ministerstwa oświaty i badań naukowych Elmar Koenig powiedział , że pomysł wspólnego podręcznika jest na razie "luźną sugestią", a nie konkretnym projektem. Przypomniał, że istnieje już wspólny niemiecko- francuski podręcznik do historii.
Być może o niemieckim pomyśle będą rozmawiać ministrowie edukacji z krajów Unii na planowanym w przyszłym tygodniu spotkaniu w Heidelbergu.