Trwa ładowanie...
d4mn2io
23-10-2009 11:26

Przesyłanie informacji siłą umysłu - jak to możliwe?

Naukowcy z University of Southampton opracowali nową metodę kontaktowania się dwóch osób przez internet bez użycia klawiatury, mikrofonu czy kamery. Pokazali, że siłą samych myśli można przesłać proste informacje do mózgu drugiego użytkownika internetu.

d4mn2io
d4mn2io

Eksperyment wykorzystuje technologię BCI (brain-computer interfacing - interfejs mózg-komputer) i nadaje jej nowy sens. BCI, wykorzystuje elektrody, osadzone na głowie, które monitorują sygnały mózgu i przekształcają je w odpowiednie komendy. Metodę tę do tej pory stosowano do kontroli komputerów, robotów, sprzętu rehabilitacyjnego i środowisk wirtualnej rzeczywistości. Wykorzystuje ją np. armia Stanów Zjednoczonych, by umożliwić poszkodowanym żołnierzom kontrolowanie protez swych kończyn.

- Nowy sposób może pomóc osobom ze schorzeniami mięśni, można będzie go wykorzystać do komunikacji i pewnie znajdzie zastosowanie w grach komputerowych - mówi dr Christopher James z Institute of Sound and Vibration Research w University of Southampton.

W przeprowadzonym doświadczeniu dwie osoby mają umieszczone na głowie elektrody, które mierzą aktywność ich mózgów, tak jak to się dzieje w BCI. Jedna z osób wykorzystuje BCI do przekazania informacji do komputera. Przesyłane są serie zer i jedynek. Przekazując zero, uczestnik badania wyobraża sobie, że podnosi lewe ramię; przekazując cyfrę jeden, w wyobraźni powstaje obraz podniesienia prawego ramienia.

Komputer rozpoznaje myśli, dekodując przesłane sygnały i przekazuje je przez internet do drugiego komputera. Komputer drugiego użytkownika odbiera wiadomość i sygnalizuje jej odebranie zapalając dołączoną do niego lampkę LED. Lampka świeci w dwóch różnych częstotliwościach, w jednej wskazuje na zera, w drugiej na jedynki.

Światło lampki jest zbyt subtelne dla odbiorcy, by mógł wychwycić przesyłany sygnał. Przechwytują go elektrody mierzące aktywność rejonu kory mózgowej, odpowiedzialnej za widzenie i przesyłają wiadomość do połączonego z nimi komputera. Na monitorze wyświetla się odpowiedź - prawidłowa seria przesłanych zer i jedynek, co daje dowód na to, że komunikacja mózg - komputer - mózg jest możliwa.

d4mn2io
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mn2io
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj