PolskaPrzestępcza interwencja na rynku rolnym

Przestępcza interwencja na rynku rolnym

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z działalnością interwencyjną na rynku produktów rolnych złoży do prokuratury Najwyższa Izba Kontroli.

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że negatywnie ocenia działalność interwencyjną na rynkach zbóż i mięsa wieprzowego. Winę za nieskuteczną działalność ponosi Agencja Rynku Rolnego - uważa NIK, według której działalność ta nie poprawiła także sytuacji ekonomicznej producentów rolnych. Obejmowała ona zaledwie 50-60 tysięcy rolników, to jest 3% ogólnej ich liczby.

W ocenie NIK obowiązujący system interwencji na głównych rynkach rolnych, w których państwo ustala ceny produktów, doprowadził do destabilizacji rynku. Szczególnie negatywnie oceniono ustalone przez Agencję Rynku Rolnego zasady interwencyjnego skupu zbóż. Ujęte w tych zasadach procedury nie zapewniały szczelności systemu przed wyłudzaniem dopłat przez nieuczciwych producentów, popełnieniem nadużyć przez podmioty skupujące oraz nie zabezpieczały przed możliwością polecenia skupu jednostkom nie wyłonionym w przetargu - zwłaszcza tym, których działalność była negatywnie oceniana w trakcie poprzednich kontroli NIK.

Kontrola ujawniła także występowanie w obszarze działań interwencyjnych oraz w zakresie regulacji rynków rolnych nieprawidłowości, wykazanych już we wcześniejszych kontrolach, a sprzyjających zaistnieniu obszarów i mechanizmów korupcjogennych. Negatywnie oceniono także brak pełnej realizacji wniosków pokontrolnych, wynikających z kontroli NIK, a dotyczących działalności agencji na rynkach produktów rolnych w latach poprzednich, pomimo składania informacji o pełnej ich realizacji.

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do premiera, szefów resortów finansów oraz rolnictwa, a także do prezesa Agencji Rynku Rolnego wnioski, w których zwróciła szczególną uwagę na potrzebę zintensyfikowania nadzoru i kontroli nad interwencyjnym skupem zbóż w bieżącym roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)