Przesłuchania Trybunału w Strasburgu w Internecie
Europejski Trybunał Praw Człowieka w
Strasburgu poinformował o uruchomieniu kamer
podczas przesłuchań publicznych i publikacji zapisu z nich w
Internecie. Na stronach internetowych Trybunału będzie też można
znaleźć informacje o toczących się przed nim sprawach.
25.06.2007 | aktual.: 25.06.2007 22:40
Pierwsze przesłuchanie, rozpowszechniane w sieci, dotyczy sprawy wniesionej przez obywatelkę Francji, która zakwestionowała wyrok sądu, przyznający prawa do dziecka jego amerykańskiemu ojcu.
Druga ważna inicjatywa dotyczy zamieszczania na stronach internetowych informacji o toczących się przed trybunałem sprawach. Raport o nich będzie pojawiać się co poniedziałek. Będzie to lista spraw oficjalnie zakomunikowanych rządom krajów, przeciwko którym złożono skargi. Od każdej będzie odsyłacz (link) do streszczenia faktów, wniesionej skargi i pytania Trybunału do obu stron. Informacje te będą podawane w jednym z oficjalnych języków Trybunału - angielskim lub francuskim.
Informowanie rządów krajów, przeciwko którym wniesiono skargi, jest pierwszym ważnym krokiem w postępowaniu; większość spraw, o jakich poinformowano kraje, przeciwko którym je wniesiono, zakończyła się wyrokiem. Publikowana lista będzie zawierać tylko te, które Trybunał uzna za najbardziej interesujące.
Projekt, sfinansowany przez rząd Irlandii, stanowi wielki postęp, który umożliwi lepsze, dostępniejsze, zdawanie sprawy z działalności Trybunału - podał przewodniczący Trybunału, Francuz Jean-Paul Costa.
Prawnicy, studenci, dziennikarze i zwykli obywatele, z których większość nigdy nie przyjedzie do Strasburga wziąć udział w przesłuchaniu, będą mogli śledzić je z własnych domów i biur. Będą mogli sami zobaczyć i usłyszeć argumenty przedstawione za i przeciw - powiedział Jean-Paul Costa. Jego zdaniem przybliży to zwykłym obywatelom Konwencję (Praw Człowieka)
, której celem jest im służyć i ich chronić.
Europejski Trybunał Praw Człowieka liczy obecnie 46 sędziów.