Trwa ładowanie...

Przerwa humanitarna w syryjskim Aleppo przedłużona o trzy godziny

• Wojska Rosji i Syrii postanowiły przedłużyć przerwę humanitarną w Aleppo o trzy godziny, do godz. 19 czasu miejscowego w czwartek
• Poinformował o tym w środę przedstawiciel sztabu generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej
• Gen. Siergiej Rudskoj oświadczył, że przerwę postanowiono przedłużyć w odpowiedzi na "liczne wnioski przedstawicieli organizacji międzynarodowych"

Share
Przerwa humanitarna w syryjskim Aleppo przedłużona o trzy godzinyŹródło: PAP/EPA, fot: Abaca
dcp94ba

Według Siergieja Rudskoja, który jest naczelnikiem głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego, przedłużenie przerwy w atakach w rejonie Aleppo umożliwi przedstawicielom ONZ i syryjskiego Czerwonego Półksiężyca zrealizowanie wszystkich zamierzeń dotyczących zabezpieczenia ewakuacji z Aleppo chorych i rannych wraz z osobami towarzyszącymi, a także ludności cywilnej.

Rudskoj podkreślił, że rosyjskie i syryjskie samoloty nie zbliżają się do Aleppo na mniej niż 10 kilometrów. We wtorek lotnictwo rosyjskie i syryjskie wstrzymało naloty w rejonie tego miasta, aby umożliwić przygotowania do czwartkowej przerwy humanitarnej.

Przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego wyraził też nadzieję, że "USA i inne zainteresowane strony wpłyną na liderów ugrupowań zbrojnych i zabezpieczą ewakuację chorych i rannych oraz wyjście z miasta cywilów i bojowników".

dcp94ba

Wcześniej, wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa wyklucza możliwość jednostronnego przedłużenia przerwy w bombardowaniach Aleppo. Stwierdził, że takie posunięcie byłoby równoznaczne z wycofaniem się. Dodał, że przerwa w nalotach w rejonie Aleppo została wykorzystana przez przeciwników władz w Damaszku.

Rosja w ostatnich tygodniach była ostro krytykowana przez Zachód za działania w Syrii. Wspierana przez Rosjan ofensywa syryjskich sił rządowych na rebelianckie dzielnice Aleppo spowodowała wiele ofiar cywilnych. Między innymi na tym tle doszło do tarć na linii Moskwa-Waszyngton.

dcp94ba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcp94ba
dcp94ba
Więcej tematów