Przepustka do Oksfordu
Dobra wiadomość dla maturzystów - studia w Wielkiej Brytanii nie są już osiągalne tylko dla najbogatszych Polaków. Od kiedy weszliśmy do UE, za naukę płacimy mniej, a od brytyjskiego rządu możemy otrzymać nieoprocentowaną pożyczkę na jej sfinansowanie - pisze "Rzeczpospolita".
Dotąd studia w Londynie czy Birmingham były dostępne dla nielicznych. Przed pierwszym maja studentów z Polski nauka kosztowała od około 10 do 19 tys. funtów za rok. Dziś płacą dużo mniej, tyle samo, ile Brytyjczycy i inni studenci z UE - 1150 funtów (niektóre najlepsze szkoły pobierają często dodatkowe opłaty w wysokości ok. 3 tys. funtów). Łączne koszty utrzymania, obejmujące naukę, wyżywienie i mieszkanie, wynoszą teraz dla Polaków od 6 do 9 tys. funtów rocznie - podaje dziennik.
Dzięki naszej akcesji nie tylko zmniejszyły się opłaty za studia. Młodzi Polacy mają też prawo do takiego samego wsparcia, z jakiego korzystają angielscy studenci - a to oznacza, że osoby mniej zamożne mogą liczyć na finansową pomoc rządu. Młodzież z rodzin, w których dochód nie przekracza 21 tys. 475 funtów rocznie (czyli około 150 tys. zł), może ubiegać się o rządową pożyczkę, całkowicie pokrywającą koszt nauki. Pożyczka jest nieoprocentowana, trzeba ją spłacić dopiero po ukończeniu studiów i tylko wtedy, gdy zarobki stypendysty stają się odpowiednio wysokie - informuje gazeta.
Jednak aby otrzymać wsparcie, najpierw trzeba zostać studentem. Podania o przyjęcie na studia można składać do 30 czerwca (nie składa się ich bezpośrednio na uczelni, ale poprzez system UCAS - University and College Central Admission System, który rozsyła je do uczelni brytyjskich). Następnie uczelnie podejmują decyzję, którzy kandydaci będą przyjęci. Zwykle wiadomo o tym pod koniec lipca - pisze "Rzeczpospolita".
"Anglicy niepokoją się, że liczba studentów z wszystkich krajów członkowskich, którzy będą chcieli kontynuować naukę w Wielkiej Brytanii wzrośnie nawet o 300%" - mówi Krystyna Milewska, radca ambasady polskiej ds. nauki i edukacji w Londynie. "W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii studiowało 85 Polaków, w najbliższym czasie będzie ich jednak z pewnością znacznie więcej" - dodaje. (PAP)
Zobacz także: Rzeczpospolita - Przepustka do Oksfordu