"Przeniesienie krzyża niestosowne, to handel wymienny"
Beata Gosiewska uważa, że propozycja przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do Smoleńska jest niestosowna. Wdowa po tragicznie zmarłym w smoleńskiej katastrofie pośle Przemysławie Gosiewskim powiedziała, że łączenie pielgrzymki z przeniesieniem krzyża to rodzaj "handlu wymiennego".
Zdaniem Beaty Gosiewskiej ten "handel wymienny" polega na tym, że za zorganizowanie pielgrzymki do Smoleńska rodziny ofiar katastrofy mają rozwiązać problem krzyża ustawionego przed Pałacem Prezydenckim. W opinii wdowy po Przemysławie Gosiewskim jest to pozorne wyjście z sytuacji.
Beata Gosiewska zaznaczyła, że ten pomysł nie rozwiąże problemu, gdyż ludzie, którzy zgromadzili się wokół krzyża, zapowiadają, że postawią kolejne krzyża. Dodała, że sprawę rozwiązać powinny władze, a sposobem jej zakończenia jest ustawienie pomnika bądź obelisku upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Pierwsza Dama Anna Komorowska przychylnie odniosła się do propozycji wspólnej pielgrzymki do Smoleńska z rodzinami ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.
Prezydentowa napisała w oświadczeniu, że w czwartek otrzymała list od przedstawicieli 28 rodzin, które w katastrofie z 10 kwietnia bieżącego roku straciły najbliższych. Podkreśliła, że jest wzruszona i niezmiernie ujęta propozycją i zamierza wziąć udział w planowanej pielgrzymce.
Rodziny ofiar katastrofy napisały do prezydentowej, że do Smoleńska razem z pielgrzymami mógłby polecieć krzyż z Krakowskiego Przedmieścia, dla którego, jak czytamy w liście, "tak trudno znaleźć właściwe miejsce akceptowane przez wszystkich".
Wśród sygnatariuszy listu są bliscy: generała Franciszka Gągora, generała Andrzeja Błasika, pułkownika Zbigniewa Dębskiego, generała Kazimierza Gilarskiego, admirała Andrzeja Karwety, Stanisława Jerzego Komorowskiego, Barbary Maciejczyk, Justyny Moniuszko, generała Stanisława Nałęcz-Komornickiego, księdza generała Adama Pilcha, generała Włodzimierza Potasińskiego, majora Arkadiusza Protasiuka, Andrzeja Przewoźnika, Bronisławy Orawiec-Loeffler, Andrzeja Kremera, Mariusza Kazany, Jolanty Szymanek-Deresz, Izabeli Jarugi-Nowackiej, Jerzego Szmajdzińskiego, Arkadiusza Rybickiego, Stanisława Mikkego, Pawła Janeczka, Jacka Surówki, Leszka Solskiego, Tadeusza Lutoborskiego, Andrzeja Saryusz-Skąpskiego, Dariusza Jankowskiego, Katarzyny Piskorskiej i Janusza Krupskiego.