Przemyska "Solidarność" ujawniła listę agentów
Grupa Ujawnić Prawdę, która od lipca działa przy Zarządzie Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność", udostępniła w swej siedzibie do publicznego wglądu listę agentów komunistycznej bezpieki oraz funkcjonariuszy SB i MO - poinformował przewodniczący przemyskiej "S" Andrzej Buczek.
22.09.2006 | aktual.: 22.09.2006 11:52
Na liście znalazło się 21 nazwisk agentów i 70 funkcjonariuszy. Niebawem znajdą się one w internecie. Nazwiska przekazały osoby pokrzywdzone przez SB, które dostały z Instytutu Pamięci Narodowej materiały gromadzone na nie przez PRL-owskie służby specjalne.
Na liście agentów są głównie osoby z obecnych powiatów przeworskiego i lubaczowskiego. Znajdują się na niej także nazwiska ludzi z innych regionów Polski. Np. dość często przewija się Opole. Są to osoby różnych zawodów, m.in. lekarze i kolejarze, co świadczy o tym, że w tamtych czasach działalnością agenturalną zajmowali się ludzie cieszący się powszechnym szacunkiem i zaufaniem - powiedział Buczek.
Na liście znalazł się m.in. obecny starosta lubaczowski Józef Michalik, który miał mieć pseudonim operacyjny "XX". W kwietniu ub. roku sąd wydał wyrok, że na podstawie tych materiałów nie można uznać go za agenta, ale orzeczenie nie jest prawomocne. Dwa lata temu Michalik wystąpił do IPN o status osoby pokrzywdzonej przez SB, co automatycznie wykluczyłoby go z grona agentów, ale do dzisiaj czeka na odpowiedź. Sam starosta stanowczo zaprzecza, by kiedykolwiek był tajnym współpracownikiem.
Podobne do przemyskiej Grupy Ujawnić Prawdę "Solidarność" powołała także w innych regionach kraju, m.in. w Rzeszowie. Obecnie tworzone są kolejne. "Ich organizatorzy zwracają się do nas nie tylko o pomoc merytoryczną, ale także o podanie nazwisk i danych osób figurujących na naszej liście, a zamieszkałych teraz lub w okresie PRL-u na terenie działania nowo powstających grup" - dodał Buczek.