PolskaPrzemoc, palenie i wagary w gimnazjach

Przemoc, palenie i wagary w gimnazjach

Kontrole przeprowadzone w gimnazjach w
województwach kujawsko-pomorskiego przez tzw. trójki, potwierdziły
wiele znanych zjawisk, ale jednocześnie uczuliły na zagrożenia i
wskazały na pewne potrzeby - oceniła kurator Bożena Adamska.

Skontrolowane zostały wszystkie z około 400 gimnazjów w regionie. Odwiedziły je 23 "trójki", które w praktyce okazały się czwórkami, bowiem w skład zespołów wchodzili nie tylko przedstawiciele kuratorium, policji i prokuratury, ale też organów prowadzących szkoły.

Spostrzeżono, że w szkołach istnieje przemoc psychiczna i fizyczna, palenie papierosów, drobne kradzieże, wagary, opuszczanie szkoły w czasie przerw, niszczenie mienia - powiedziała Adamska.

Z rozmów zespołów kontrolujących z uczniami, nauczycielami i rodzicami wynika, że przemoc psychiczna to najczęściej ośmieszanie, przezywanie i plotkowanie, a przemoc fizyczna to przede wszystkim popychanie, szarpanie, podstawienie nóg, rzadziej pobicia. Najczęściej ma to miejsce na przerwach, a także w drodze pomiędzy domem i szkołą.

Kujawsko-pomorska kurator podkreśliła, że do aktów przemocy ze strony gimnazjalistów i wobec nich dochodzi też poza szkołą, m.in. na dyskotekach. Młodzież tam też najczęściej zdobywa narkotyki.

Na negatywne postawy i zachowania gimnazjalistów wpływ mają też zaniedbania rodziców i wychowawców. Uczelnie kształcące przyszłych nauczycieli przygotowują do pracy dydaktycznej, ale nie przygotowują ich do roli wychowawców. Z kolei u części nauczycieli z dłuższym stażem mamy do czynienia z "wypaleniem zawodowym" - oceniła kurator.

Kontrolerzy zwracali uwagę, że gorsza sytuacja jest w dużych szkołach i klasach. Ich uczniowie czują się anonimowi, a przez to są bardziej żądni zwrócenia na siebie uwagi i zaimponowania kolegom.

Nauczyciele i rodzice postulowali, że w gimnazjach powinni być nie tylko pedagodzy szkolni, ale też psychologowie, a nawet psychoterapeuci i socjoterapeuci. Skarżono się też na przewlekłość wykonywania decyzji sądów o umieszczeniu uczniów w placówkach opiekuńczych i resocjalizacyjnych.

W województwie kujawsko-pomorskim po zakończeniu ferii rozpoczną się kontrole w pozostałych szkołach ponadpodstawowych.

"Trójki" są elementem rządowego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkołach". Ich powołanie na początku listopada zeszłego roku, po serii brutalnych przypadków przemocy wśród uczniów, zapowiedział premier Jarosław Kaczyński. Kontrole w szkołach rozpoczęły się na przełomie listopada i grudnia. O wyborze kolejności szkół do skontrolowania oraz o zasadach przeprowadzenia kontroli zdecydowali wojewodowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)