PolskaPrzemoc jest poważnym problemem dla jednej trzeciej uczniów

Przemoc jest poważnym problemem dla jednej trzeciej uczniów

32% uczniów uważa, że w ich szkole
przemoc jest poważnym problemem. Dotyczy to zwłaszcza gimnazjów -
wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego w marcu br. wśród uczniów
z całego kraju. Na sondaż ten powołał się wicepremier, minister
edukacji Roman Giertych, przedstawiając założenia
programu "Zero tolerancji".

03.11.2006 | aktual.: 03.11.2006 18:36

Najgorzej jest w woj. lubuskim. 45% uczniów ocenia tam, że w ich szkole istnieje poważne zagrożenie przemocą. Zagrożeni czują się też młodzi ludzie z zachodniopomorskiego (39%) i pomorskiego (36%). Niewiele lepsza sytuacja jest na Mazowszu - 34% badanych odpowiedziało twierdząco i na Lubelszczyźnie (33%)

Z odpowiedzi dzieci wynika ponadto, iż najwięcej przypadków pobić zdarza się w kujawsko-pomorskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najwięcej przypadków agresji ze strony nauczyciela (wyrzucenie za drzwi, straszenie, obrażanie, szturchanie) zgłaszają uczniowie z lubuskiego, kujawsko- pomorskiego, pomorskiego i podlaskiego.

Zjawisko "fali" - gnębienia uczniów klas pierwszych, największe natężenie ma w kujawsko-pomorskim, lubuskim i pomorskim.

Prawie połowa uczniów (46,8%) jest zdania, że nauczyciele tak naprawdę nie wiedzą, co się dzieje wśród uczniów. Średnio 28 proc. uczniów szkoły jest przekonanych, że szkoły nie radzą sobie z problemem przemocy. Jednak sądzi tak aż 41,5% uczniów z woj. łódzkiego.

Najlepiej oceniają swoich nauczycieli uczniowie ze szkół w zachodniej Polsce, szczególnie w woj. wielkopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i śląskim. Najczęściej o "złych" nauczycielach mówią uczniowie z pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego. Właśnie w pomorskim i kujawsko-pomorskim uczniowie najczęściej wskazywali na występowanie w szkole przemocy, a najrzadziej na dobrą atmosferę w swojej szkole.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS na zlecenie dzienników regionalnych grup wydawniczych Polskapresse i Orkla Press Polska, w ramach kampanii "Szkoła bez przemocy". Badanie przeprowadzono w marcu 2006 na grupie 3085 uczniów ze 150 szkół w całej Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)