Rewolucja w Watykanie. Przełomowa decyzja Franciszka
Papież Franciszek postanowił, że na najbliższym synodzie, prawo głosu będą mieć nie tylko duchowni, ale też świeccy. Wśród nich będą także kobiety. To pierwsza tego typu decyzja głowy Kościoła.
Sekretariat Synodu Biskupów opublikował dokument, w którym zawarto skład Zgromadzenia Synodalnego. Wśród nich poza biskupami, prawo głosu mają mieć przedstawiciele instytutów zakonnych 5 mężczyzn i 5 kobiet (nie muszą być to osoby duchowne).
Dodatkowo papież kazał mianować członkami synodu 70 świeckich i poprosił, aby połowa z nich, to były kobiety. Te osoby także będą mieć prawo głosu. Wśród nich mają się także znaleźć ludzie młodzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Papież leci na Węgry. "Logiczna konsekwencja"
Ta decyzja Franciszka jest pierwszą tego typu w historii Kościoła. Wcześniej świeccy mogli brać udział w synodach, ale byli oni ekspertami czy konsultantami i swoim głosem nie mieli bezpośredniego wpływu na przebieg i konkluzje spotkania.
Dwa lata przygotowań
Synod to zgromadzenie biskupów, które zwołuje papież w konkretnej sprawie. Tym razem synod zajmuje się kwestią samej "synodalności". Franciszek chce, aby Kościół był bardziej otwarty na głos świeckich.
Zgromadzenie synodalne odbędzie się w październiku tego roku w Watykanie. Jest ono poprzedzone 2-letnimi przygotowaniami w całym Kościele. Pierwsze spotkania w tej sprawie odbyły się jeszcze w 2021 roku w poszczególnych parafiach.
Papież spotkał się z kardynałami
Cały Kościół musi działać na rzecz budowy pokoju - to jeden z wniosków dwudniowego spotkania papieża Franciszka z Radą Kardynałów. O naradzie, która odbyła się w poniedziałek i wtorek, poinformowało watykańskie biuro prasowe.
W wydanym w środę komunikacie zaznaczono, że głównym tematem rozmów papieża z Radą Kardynałów były wojny i konflikty na świecie oraz "potrzeba działania w jedności na rzecz budowy pokoju ze strony całego Kościoła".
Ponadto wśród tematów obrad Watykan wymienił między innymi przygotowania do październikowego zgromadzenia synodalnego oraz wprowadzenie w życie konstytucji apostolskiej "Praedicate Evangelium" w sprawie reformy Kurii Rzymskiej.