Trwa ładowanie...

Przełom ws. Brexitu. "Udało nam się przekonać Brytyjczyków"

27 krajów Unii Europejskiej przyjęło wytyczne w sprawie przyszłych stosunków z Wielką Brytanią - poinformował na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Share
Przełom ws. Brexitu. "Udało nam się przekonać Brytyjczyków"
Źródło: East News
d38age0

Piątkowa decyzja liderów UE daje "zielone światło" do przejścia do dalszej fazy negocjacji na temat przyszłych stosunków, głównie handlowych, po zakończeniu okresu przejściowego.

W tym tygodniu UE i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych. Dopracowania wymaga jeszcze porozumienie w kwestii granicy irlandzkiej.

d38age0

Kilka dni temu Tusk pochwalił się na Twitterze innym sukcesem. W poniedziałek ogłoszono porozumienie w sprawie warunków okresu przejściowego. "Udało nam się przekonać Brytyjczyków w kwestii dla Polaków najważniejszej: gwarancji praw obywateli UE na Wyspach. Solidarność europejska ma sens" - napisał szef Rady Europejskiej.

Obywatele 27 krajów UE, którzy przyjadą wtedy do Wlk. Brytanii oraz Brytyjczycy przyjeżdżający w tym okresie do UE, będą nabywać te same prawa, co przyjeżdżający przed Brexitem.

Polakom będzie przysługiwać m.in. stałe prawo pobytu ("status osoby osiedlonej") po pięciu latach legalnego zamieszkiwania w Wlk. Brytanii - nawet jeśli te pięć lat upłynie po zakończeniu okresu przejściowego, np. w grudniu 2025 r. Gwarancje obejmą również "brexitowe dzieci".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Twitter / WP / rmf24.pl

d38age0

Podziel się opinią

Share
d38age0
d38age0
Więcej tematów