Przekupstwo niemal powszechne
Ponad 90% Polaków uważa, że nasz kraj
jest ogarnięty korupcją. To najgorsza opinia nie tylko wśród
krajów przystępujących do UE, ale niemal wśród wszystkich państw
postkomunistycznych. Podobne nastroje mają Ukraińcy, ale już
Rosjanie lepiej oceniają sytuację w swoim kraju - pisze
"Rzeczpospolita".
Międzynarodowy instytut badania opinii GfK zapytał 15 tysięcy osób w 14 państwach, czy jest u nich korupcja. Badanie objęło kraje Europy Środkowo-Wschodniej - członków Unii Europejskiej (Austria), państwa, które właśnie do niej wstąpiły (Estonia, Czechy, Litwa, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry), kandydatów (Bułgaria i Rumunia) i kraje, które w najbliższych latach w UE na pewno się nie znajdą (Chorwacja, Rosja, Serbia i Czarnogóra, Ukraina). Co się okazało? Większość mieszkańców naszego regionu uważa, że korupcja nie jest wcale naturalnym elementem życia społeczeństwa. Ponad połowa (57 proc.) sądzi wręcz, że bez łapówek można sobie radzić - podaje gazeta.
Największymi pesymistami są Bułgarzy. Niemal wszyscy (96%) sądzą, że ich kraj jest skorumpowany. Polska w tym rankingu znajduje się na drugim miejscu, najwyżej ze wszystkich nowych członków UE (92% badanych mówi, że nasz kraj jest skorumpowany). Podobnie oceniają sytuację w swoim kraju Ukraińcy. W porównaniu z Polską lepsze nastroje panują w Estonii (59%), Czechach (64%) i na Węgrzech (72%), ale także w Rosji (90%). Jednak zdecydowanie największymi optymistami są - jak można się było spodziewać - Austriacy, obywatele jedynego kraju "starej Unii" objętego badaniem. Tylko jej obywatele nie uważają swego państwa za skorumpowane, to opinia dwóch trzecich badanych (63%) - informuje dziennik.
Duży odsetek Europejczyków (60%) deklaruje, że nigdy nie próbowało korumpować innych, przyznaje się do tego jednak więcej niż co trzeci (36%). Kto najczęściej daje łapówki? Ponad połowa Rumunów (58%), Litwinów (58%), Ukraińców (55%), Węgrów (52%) oraz Słowaków (51%). Polacy uważają, że nasz kraj jest skorumpowany, ale sami nie przyznają się do dawania łapówek. Aż 78% zapewnia, że nigdy tego nie robi. Przyznaje się jedynie co piąty (19%). To z kolei jeden z najlepszych rezultatów wśród badanych krajów. Większą uczciwość deklarują tylko Słoweńcy (85%) oraz Chorwaci (79%). Paradoksalnie, także oni oceniają swoje kraje jako bardzo skorumpowane (po 88%) - podaje "Rzeczpospolita".
"W naszym regionie Europy determinacja obywateli w zwalczaniu łapownictwa i korupcji nie jest zbyt duża" - konkludują badacze GfK. "Nie należy się spodziewać poprawy oraz możliwości znacznego ograniczenia występowania tego negatywnego zjawiska w najbliższej przyszłości" - cytuje dziennik. (PAP)