PolskaPrzekształcenia szpitali bez osłony dla pracowników

Przekształcenia szpitali bez osłony dla pracowników

Przekształcenia szpitali w spółki będą
odbywać się bez pakietów socjalnych dla pracowników - zdecydowali
w posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia.

Oznacza to, że jeden z najważniejszych postulatów strony społecznej, dotyczących warunków na jakich będą przekształcać się ZOZ-y, nie został uwzględniony.

Sejmowa Komisja Zdrowia kontynuuje prace nad projektem wprowadzającym w życie reformy w systemie ochrony zdrowia. Chodzi o pięć projektów: ustawy o ZOZ-ach pozwalającej na przekształcenia szpitali w spółki, o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, o konsultantach w ochronie zdrowia, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o pracownikach medycznych.

Przepisy wprowadzające regulują m.in. szczegółowe kwestie dotyczące przekształceń. W środę posłowie obradowali od godz. 10.30 do 24.00.

Na czwartkowym posiedzeniu odrzucono poprawki posłów PiS Bolesława Piechy i Czesława Hoca, w myśl których warunkiem do przekształcenia ZOZ-u byłoby podpisanie umowy z pracownikami uwzględniającej pakiet socjalny.

Elżbieta Łukacijewska (PO) zwróciła uwagę, że w projekcie są zapisy gwarantujące pracownikom zatrudnienie w przekształconej placówce. Jednak - jak podkreślił Piecha - nie są one równoznaczne z pakietami osłonowymi i nie określają warunków zatrudnienia w spółce.

Wiceminister zdrowia Marek Haber uznał, że takie zapisy mogą się znaleźć w poszczególnych umowach, ale niemożliwe jest, by wprowadzić je do ustawy.

Kontrowersje wzbudzał także artykuł mówiący o tym, że spółka przejmuje majątek (m.in. sprzęt i grunty) użytkowane przez przekształcany ZOZ.

Te zapisy są rewolucyjne i antyspołeczne. Apeluję - do czego przykładacie rękę - mówiła Zdzisława Janowska (SdPl). Podkreśliła, że przepisy te ułatwiają sprzedaż majątku szpitala. Według niej, jest to kluczowy zapis obnażający o co naprawdę chodzi w reformie.

Artykuł został jednak przyjęty. Dotychczas posłowie zakończyli prace nad artykułem 1 i 2, przy czym do debaty nad art. 1w, dotyczącym m.in. wskaźników rentowności, mają powrócić po południu. Obecnie trwa dyskusja nad artykułem trzecim z 36.

Jak zaznaczyła Łukacijewska, wnioskodawcom zależy, aby zapisy w projekcie były dokładnie przedyskutowane i dopracowane. Powiedziała, że w razie potrzeby do prac nad projektem komisja wróci na następnym posiedzeniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)