PolskaPrzekaz czy przelew bankowy?

Przekaz czy przelew bankowy?

Wszyscy, którzy chcą przekazać środki finansowe mają do wyboru zwykle dwie możliwości: albo nadać [ **przekaz pieniężny** ]( http://zamowprzekaz.pl/przekazy-western-union ), albo dokonać przelewu. Chociaż oba rozwiązania są do siebie zbliżone, posiadają kilka różnic. Która z opcji jest korzystniejsza?

Przekaz czy przelew bankowy?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

22.10.2015 | aktual.: 26.10.2015 09:55

Przekaz pieniężny cieszy się ogromną popularnością, pomimo upowszechnienia przelewów bankowych. Nie da się jednak jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze. Wynika to bowiem z indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Przekaz pieniężny - nadawanie także online

Jeszcze do niedawna przekaz pieniężny można było nadać wyłącznie w punkcie agencyjnym, podobnie jak zlecenie przelewu możliwe było wyłącznie w placówce bankowej. Obecnie jest to możliwe także za pośrednictwem Internetu. W przypadku przelewu należy jednak posiadać osobisty rachunek z dostępem online. W przypadku przekazu – wystarczy tylko posiadanie karty kredytowej, która zostanie obciążona kwotą o odpowiedniej wysokości. Dzięki temu nadawanie przekazu jest równie wygodne jak wydanie dyspozycji realizacji przelewu bankowego. Wystarczy tylko kilka kliknięć, by dokonać nadania.

Przekaz pieniężny - do odbioru nie tylko w placówce

Internetowy przelew bankowy ma tę zaletę, że trafia bezpośrednio na rachunek adresata. Nie tak dawno, aby odebrać przekaz pieniężny trzeba było fatygować się do placówki agencyjnej. Obecnie wprowadzone usługi dają znacznie więcej możliwości - gotówkę można odebrać bezpośrednio pod wskazanym adresem. Wystarczy skorzystać z usługi doręczenia przekazu, by – bez wychodzenia z domu – otrzymać gotówkę do ręki.

Z pewnością jest to rozwiązanie bardziej komfortowe niż w przypadku tradycyjnego przelewu. Otrzymując wpłatę na rachunek bankowy i tak trzeba udać się do bankomatu, by wypłacić pieniądze.

Ile to kosztuje?

Zarówno nadanie przekazu pieniężnego, jak i przelew bankowy wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat. W przypadku przelewu jest to najczęściej stała opłata za jednorazowy przelew (wysokość ustalana jest indywidualnie przez każdy bank). Natomiast opłaty związane z nadaniem przekazu zależne są przede wszystkim od wysokości wpłaty – mogą wynieść kilkanaście złotych lub (w przypadku wysokich sum przekraczających np. 15 000 zł) stanowić określony procent od wysokości nadawanego przekazu.

Przekaz bezpieczniejszy niż przelew?

Wysyłając przelew bankowy, należy zachować ostrożność - pomyłka choćby w jednej cyfrze może spowodować, że pieniądze dotrą do innego odbiorcy. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia "przechwycenia" wpłacanych środków, jeśli właściciel rachunku bankowego straci kartę lub dostęp do konta. Biorąc pod uwagę te kwestie, przekaz pieniężny wydaje się być bezpieczniejszym rozwiązaniem. Warto bowiem mieć świadomość, że gotówkę może odebrać wyłącznie adresat – pieniądze wydawane są tylko po pozytywnej weryfikacji danych z danymi zapisanymi w systemie. Ponadto przekaz pieniężny może zostać doręczony bezpośrednio pod wskazany adres, np. domowy.

Przekaz pieniężny szybciej niż przelew

Jeśli przelew realizowany jest w obrębie tego samego banku, wówczas dociera do adresata w ciągu kilkunastu sekund. Jeżeli natomiast realizowany jest do innego banku, na zaksięgowanie wpłaty trzeba poczekać nawet kilka dni. Tymczasem przekaz pieniężny jest gotowy do odbioru w ciągu kilku minut – bez względu na to, z jakiego kraju jest nadawany i jakie państwo jest docelowe.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)