Przejmujący koncert i minuta ciszy w Londynie
W sobotę w jednej z największych i najbardziej prestiżowych sal koncertowych Londynu - Royal Festival Hall - odbył się koncert dedykowany ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Ponad 2,5 tys. słuchaczy z ogromnym wzruszeniem wysłuchało m.in. III Symfonii zwanej "Symfonią pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu znakomitej Londyńskiej Orkiestry Filharmonicznej. Orkiestrę poprowadziła amerykańska dyrygentka Marin Alsop, partie solowe wykonała Joanna Woś.
Zobacz galerię: Polonia żegna ofiary katastrofy - zdjęcia Internautów
Zobacz galerię: Kwiaty, znicze i łzy Polaków za granicą - zdjęcia
- Pierwsza część, specjalnie koncert skrzypcowy Philipa Glassa rewelacyjny. Brawa na stojąco. Przed rozpoczęciem drugiej części pani dyrygent ogłosiła, że po zakończeniu będzie chwila ciszy, aby uczcić pamięć 96 ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia - opowiadał Ludomir Lasocki, doradca ministra finansów Jacka Rostowskiego.
- Wykonanie 3. Symfonii mocne. Joanna Woś wyglądała bardzo reprezentacyjnie i wystąpiła wspaniale! Po zakończeniu utworu Marin Alsop stanęła tyłem do audytorium, tak jakby jeszcze miała dyrygować i pochyliła głowę. Orkiestra wstała. Nastała totalna cisza. Nikt nie kaszlnął, nie wydał żadnego dźwięku. Po minucie pauzy dyrygent podniosła głowę i zaczęły się brawa - relacjonował Lasocki.
Minutą ciszy oddano cześć ofiarom katastrofy lotniczej, wśród których znaleźli się - cieszący się w Londynie ogromną sympatią i szacunkiem - prezydent Ryszard Kaczorowski i ks. prałat Bronislaw Gostomski, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli na Hammersmith w Londynie.
Publiczność dopisała. Dominowali Brytyjczycy, Polaków można było łatwo rozpoznać po szczególnie odświętnym stroju.
Podczas sobotniego koncertu pierwotnie miała odbyć się światowa premiera IV Symfonii Góreckiego. Kilka tygodni temu plany te uległy zmianie i zapadła decyzja o wykonaniu "Symfonii pieśni żałosnych".
Koncert w Royal Festival Hall został zorganizowany w ramach trwającego od wiosny 2009 Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii - Polska! Year, którego honorowym patronem, wspólnie z Królową Elżbietą II, był prezydent Lech Kaczyński.
Polska! Year to prezentacja najciekawszych dokonań polskiej kultury na Wyspach Brytyjskich. Organizatorem Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii jest Instytut Adama Mickiewicza.
Aneta Prasał-Wiśniewska, koordynatorka Polska! Year