Przedstawiciele rządu nie pojadą na inaugurację igrzysk?
Premier Donald Tusk nie wyklucza, że przedstawiciele polskiego rządu nie wezmą udziału w inauguracji igrzysk olimpijskich w Pekinie. Możliwe - podkreślił Tusk - że inauguracja igrzysk będzie jednym ze sposobów zaznaczenia krytycznego stanowiska Polski wobec wydarzeń w Tybecie.
Jeśli sytuacja się nie zmieni, będziemy chcieli jako Polacy wyraźnie zaznaczyć swój krytyczny stosunek wobec tego, co w Tybecie się dzieje - powiedział premier na konferencji prasowej. Szef rządu był pytany o komentarz do poniedziałkowej sugestii PiS, że na letnie igrzyska do Pekinu nie powinni jechać przedstawiciele polskiego rządu.
Jeśli chodzi o ewentualną wizytę przedstawicieli polskiego rządu na inauguracji igrzysk w Pekinie, bardzo poważnie tę sugestię rozważymy - powiedział premier.
Przypomniał, że w poniedziałek minister spraw zagranicznych wezwał do siebie ambasadora Chin. To w dyplomatycznej procedurze jest bardzo znaczący gest - podkreślił Tusk.
Na początku ubiegłego tygodnia w 49. rocznicę krwawego stłumienia tybetańskiego powstania przeciwko Chinom i ucieczki Dalajlamy mnisi buddyjscy zorganizowali w Lhasie pokojowe marsze. W kolejnych dniach przerodziły się one w największe od 20 lat antychińskie wystąpienie. Protesty przekształciły się w zamieszki. Interweniowała policja i wojsko.
Według szacunków tybetańskiego rządu na uchodźstwie, w stolicy Tybetu zginęło co najmniej 80 osób.
Jak sięgam pamięcią, przedstawiciele polskich władz prawie bez wyjątku, zawsze wtedy, gdy mieliśmy kontakt z władzami Chin Ludowych, znajdowali czas i sposobność, by upomnieć się o prawa człowieka w Tybecie - przekonywał Tusk.
Premier dodał, że było tak także w czasie ostatniej oficjalnej wizyty chińskiej delegacji w Polsce, którą miał okazję gościć w Warszawie. W połowie stycznia szef rządu spotkał się z goszczącym wówczas w Warszawie wicepremierem Chin Zengiem Peiyanem.
Wtedy prosiłem jednoznacznie o to, by władze chińskie przestrzegały standardów międzynarodowych, jeśli chodzi o poszanowanie praw Tybetańczyków do własnej kultury, tradycji i autonomii - podkreślił szef rządu.
Dodał też, że miał okazję osobiście poznać Dalajlamę i niezwykle wysoko ceni jego heroiczne starania, czasami wręcz walkę Tybetańczyków o swoje prawa.