Przedsiębiorcy nie oddadzą ZUS‑owi więcej
Sejm odrzucił rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorcy, których dochody przekraczają 2,2 tys. zł, nie będą musieli płacić wyższej składki.
19.11.2004 | aktual.: 19.11.2004 11:25
Rząd proponował, by składka na ZUS dla osób prowadzących firmy rozliczane według podatku PIT, nie była płacona jak dotychczas w formie stałej, ale by była proporcjonalna do osiąganych dochodów. Oznaczałoby to wzrost składki na ZUS płaconej przez prawie wszystkich przedsiębiorców. Wyższe składki musieliby płacić ci przedsiębiorcy, których miesięczne dochody przekraczają 2,2 tys. złotych.
Projekt ustawy uzależaniał wysokość składki płaconej przez przedsiębiorców prowadzących samodzielną działalność gospodarczą od wysokości ich dochodu. Opozycja argumentowała, że wprowadzenie tej ustawy w takiej wersji spowoduje zmniejszenie liczby miejsc pracy. Rząd argumentował, że przedsiębiorcy, którzy zarabiają bardzo dużo, nie powinni płacić niskiej składki na ubezpieczenie społeczne.
Rezultat głosowania bardzo zaskoczył rząd. Zdenerwowani ministrowie przeglądali wydruki z głosowań. Sprawdzali, którzy z posłów zagłosowali przeciwko temu projektowi. Okazało się, że za odrzuceniem rządowego projektu ustawy było 4 posłów SLD.