Trwa ładowanie...
dla0wtl
23-05-2008 00:15

Przedłużone weekendy wpływają na naszą gospodarkę

Majowe świętowanie zmniejszy wartość PKB o 13 miliardów złotych - wylicza "Gazeta Prawna".

dla0wtl
dla0wtl

W środku drugiego na przestrzeni miesiąca długiego weekendu warto zastanowić się, jak duży wpływ ma nasze odpoczywanie na gospodarkę. Wygląda na to, że efekt netto jest negatywny: mniejsza liczba dni roboczych wpływa na wielkość produkcji przedsiębiorstw - akcentuje gazeta.

Według szacunków ekonomistów, wpływ ten może sięgnąć nawet 0,4% produktu krajowego brutto (PKB) za każdy dzień wolny od pracy. Oznaczałoby to, że dodatkowe wolne dni od pracy w maju kosztować będą gospodarkę... 13 mld zł.

Ale nie wszyscy na tym tracą - zyskują usługodawcy, głównie z szeroko pojętego sektora turystycznego, czyli restauracje, hotele i pensjonaty - uspokaja "GP". Polacy zmieniają nawyki i coraz więcej wydają na rekreację, czemu sprzyjają rosnące dochody z tytułu wyższych wynagrodzeń.

Ekonomiści jednak przestrzegają, że jako kraj ciągle na dorobku, nie możemy zapomnieć, iż mamy do nadgonienia spory dystans do krajów starej UE.

Warto również wspomnieć, że wiele dużych firm nie zaprzestaje produkcji, choć decydują o tym także względy technologiczne. Na przykład Grupa Lotos pracuje w systemie ciągłym, a jej stacje benzynowe są czynne 24 godziny na dobę - zauważa "Gazeta Prawna". (PAP)

dla0wtl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dla0wtl
Więcej tematów