ŚwiatPrzeciwnik Kremla właścicielem praw do "Katynia" w Rosji

Przeciwnik Kremla właścicielem praw do "Katynia" w Rosji

Spółka New Media Distribution Company (NMDC), która kupiła prawa do wyświetlania filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w Rosji, należy do skonfliktowanego z Kremlem rosyjskiego oligarchy Władimira Gusińskiego.

Informację o tym, że to właśnie NMDC jest właścicielem praw do "Katynia" w Rosji, podał w piątek dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Hieronim Grala przed kolejnym pokazem obrazu Wajdy w stolicy Rosji.

Seans zorganizowano w związku z przypadającą poprzedniego dnia 69. rocznicą wydania przez Józefa Stalina rozkazu wymordowania ponad 22 tys. jeńców wojennych - polskich oficerów wziętych do niewoli po najeździe ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Był to piąty pokaz "Katynia" w Moskwie. Film był już wyświetlany w rosyjskiej stolicy 27 i 28 października 2007 roku oraz 18 i 19 marca 2008 roku. "Katyń" pokazywany był także podczas pojedynczych seansów w Smoleńsku, Twerze, Krasnodarze, Orenburgu, Czeboksarach i Petersburgu.

Dzieło Wajdy nie trafiło jednak do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć zgodnie z kontraktem zawartym ze stroną polską rosyjski dystrybutor powinien był wprowadzić "Katyń" do kin przed końcem 2008 roku.

Poproszony o dodatkowe szczegóły, Grala poinformował, że NMDC zarejestrowana jest w Stanach Zjednoczonych, a prawa do filmu Wajdy zakupiła za pośrednictwem spółki Film-Chip, należącej do znanego rosyjskiego producenta filmowego Arkadija Cimblera.

- Podczas międzynarodowego festiwalu filmowego w Petersburgu w czerwcu 2008 roku przedstawiciel TVP, właściciela praw do "Katynia", ogłosił publicznie, że widzowie w Rosji wkrótce obejrzą ten obraz; że jest rosyjski dystrybutor, który intensywnie zabiegał o ten film i przyjął warunki Telewizji Polskiej; że kupił "Katyń" i zobowiązał się wprowadzić go na ekrany kin w Rosji do końca 2008 roku - powiedział szef Instytutu Polskiego w Moskwie.

- W połowie listopada rosyjska firma, która kupiła film, ujawniła, że ona jest tylko pośredniczką, a "Katyń" nabyła firma w USA. W połowie grudnia ta druga zakomunikowała, że pokazać dzieła Wajdy w Rosji nie można, ponieważ istnieją silne przeszkody polityczne - dodał Grala.

Szef Instytutu Polskiego w Moskwie zaznaczył, że NMDC oficjalnie nie wyjaśniła, dlaczego do końca 2008 roku nie wprowadziła "Katynia" do kin w Rosji.

Grala podkreślił, że "wszyscy w Moskwie - w MSZ, rządzie i Administracji Prezydenta - zapewniają, iż jest wola pokazania tego filmu". - Doradcy dwóch prezydentów Rosji mówili w mediach, że marzą o tym, by "Katyń" Wajdy zobaczyła publiczność rosyjska - przypomniał dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.

NMDC jest zarejestrowana w Greenwich, w stanie Connecticut, we wschodniej części USA. W 2005 roku założył ją ścigany przez Rosję międzynarodowym listem gończym i mieszkający na stałe w Izraelu były rosyjski bankier i magnat medialny Władimir Gusiński.

56-letni Gusiński był swego czasu jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w Rosji. Należał do niego Bank Most, który obsługiwał obracające gigantyczną gotówką merostwo Moskwy i potężny holding medialny Media-Most, obejmujący m.in. telewizję NTV, radio Echo Moskwy, dziennik "Siegodnia" i tygodnik "Itogi".

W 1996 roku podczas wyborów prezydenckich jego imperium medialne wspierało Borysa Jelcyna. W 2000 roku nie chciało jednak poprzeć jego następcy Władimira Putina i szybko popadło w niełaskę Kremla. Należące do Gusińskiego media ostro krytykowały wojnę w Czeczenii, wytykały autorytarne posunięcia władz i piętnowały korupcję w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB), z której wywodzi się Putin i jego najbliższe otoczenie.

W czerwcu 2000 roku Gusiński został zatrzymany i osadzony w areszcie śledczym Butyrki w Moskwie. Oskarżono go o zagarnięcie mienia o wartości 10 mln dolarów przy prywatyzacji spółki telewizyjnej Russkoje Wideo w Petersburgu. Groziło mu 10 lat więzienia.

Wkrótce jednak został zwolniony za kaucją i wyjechał za granicę. Część rosyjskich mediów sugerowała wówczas, że Kreml go wypuścił, ponieważ Gusiński zgodził się oddać kontrolę nad swoim imperium medialnym koncernowi gazowemu Gazprom i obiecał nie wtrącać się do rosyjskiej polityki.

Po pewnym czasie Kreml wysłał za nim listy gończe, oskarżając go o malwersacje i pranie brudnych pieniędzy. W 2001 roku były oligarcha został zatrzymany w Hiszpanii, a w 2003 roku - w Grecji. W obu przypadkach wnioski Rosji o jego ekstradycję zostały odrzucone.

Gusiński mieszka na stałe w Izraelu. Posiada tam duży pakiet w grupie medialnej Maariw i stację telewizyjną RTVi. W 2006 roku prokuratura w Tel Awiwie podejrzewała go o pranie pieniędzy w banku Hapoalim, jednak później wycofała się z tych zarzutów i przeprosiła medialnego magnata.

Z kolei 50-letni Arkadij Cimbler w latach 1998-2003 był dyrektorem popularnej rozgłośni radiowej Europa Plus, a w latach 2003-04 kierował Dyrekcją Zakupów i Produkcji Filmów w telewizji NTV. W latach 90. pracował w USA, zajmował się dystrybucją filmów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)