ŚwiatPrzeciwni małżeństwom homoseksualnym

Przeciwni małżeństwom homoseksualnym

Co najmniej dziesięciu hiszpańskich burmistrzów poszło w ślady swego kolegi z Valladolid, który zapowiedział, że nie będzie udzielać ślubów
homoseksualistom (jakie przewiduje rządowy projekt ustawy). Nie
pozwoli też na to podległym sobie urzędnikom.

Szefowie władz miejskich z różnych miast Hiszpanii, należący w większości do opozycyjnej centroprawicowej Partii Ludowej (PP) powołują się na swoje zasady moralne. W ubiegły piątek hiszpańskich urzędników-katolików do nieudzielania ślubów osobom tej samej płci wezwał Watykan.

Burmistrz Pontons (w okolicach Barcelony) Lluis Fernandez Caldentey we wtorek na falach radia RAC1 powiedział, że nie będzie udzielał ślubów homoseksualnych, gdyż dla niego "gej jest osobą z wrodzonym defektem psychicznym lub fizycznym".

Małżeństwa między osobami tej samej płci są niemoralne i nienormalne - argumentował Fernandez. Według niego, normalne jest to, że ludzie rodzą się albo mężczyznami, albo kobietami i uzasadniał swoją opinię tym, że w naturze nie dochodzi do seksu między psami tej samej płci.

Po tych słowach katalońskie kierownictwo PP zawiesiło jego członkostwo w partii i wszczęło procedurę zwolnienia dyscyplinarnego.

Tymczasem sekretarz stanu ds. sprawiedliwości, socjalista Luis Lopez Guerra oświadczył, że "władza państwowa i obywatele są przedmiotami prawa", które "urzędnicy muszą respektować". Kwestia udzielania ślubów osobom tej samej płci nie może zależeć od osądu każdego urzędnika - mówił.

Komentując jego wypowiedź, arcybiskup Barcelony Ricard Maria Carles powiedział, że przedkładanie przepisów prawa ponad własne sumienie prowadzi do Auschwitz. Dodał, że to nie przestępcy stworzyli Auschwitz, ale ludzie, którzy zostali do tego zmuszeni lub uwierzyli, że muszą podporządkować się prawu rządu nazistowskiego, a nie głosowi swojego sumienia.

Komentatorzy zwracają uwagę, że rządowy projekt ustawy o małżeństwach homoseksualnych może napotkać na poważne problemy konstytucyjne. Urzędnik hiszpański ma bowiem konstytucyjnie zagwarantowane prawo do odwołania się do decyzji sądu w przypadkach wywołujących "sprzeciw sumienia".

Hiszpański Kongres Deputowanych (niższa izba parlamentu) zatwierdził projekt ustawy legalizującej małżeństwa osób tej samej płci i adopcję dzieci przez pary homoseksualne w ubiegły czwartek.

Projekt, aby wszedł w życie, musi jeszcze uchwalić Senat.

Grażyna Opińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)