Przeciwni legalizacji związków homoseksualistów
Ponad połowa Polaków sprzeciwia się legalizacji związków partnerskich par homoseksualnych. Za legalizacją opowiedział się co trzeci respondent, a 10% nie miało własnego zdania - wykazuje najnowszy sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej.
11.12.2003 | aktual.: 11.12.2003 18:01
W grupie przeciwników legalizacji 44% badanych powiedziało zdecydowanie nie, 12% - raczej nie. Zdecydowane poparcie wyraziło 12% pytanych, raczej tak odpowiedziało 22%.
Największą akceptację legalizacji związków par homoseksualnych zauważa się u ludzi młodych, w przedziale wieku 18-24 lata (50%). Ludzie starsi, powyżej 65 roku życia, wyrażają zdecydowany sprzeciw (73%).
Poparcie dla legalizacji związków gejów i lesbijek rośnie wraz z wykształceniem. Respondenci z wykształceniem podstawowym częściej odmawiają homoseksualistom prawa dla legalizacji ich związków (65%). Blisko połowa (48%) osób z wyższym wykształceniem jest przeciwnego zdania.
Również udział w praktykach religijnych wpływa na poparcie dla legalizacji związków homoseksualnych. 73% osób, które praktykują kilka razy w tygodniu, jest przeciwko legalizacji tych związków. Sprzeciw spada wraz z rzadszym uczestnictwem w praktykach religijnych.
Przeciwnicy legalizacji związków homoseksualnych mają częściej prawicowe poglądy polityczne (63%), natomiast osoby przychylne legalizacji bardziej utożsamiają się z lewicą (46%).
Ankietowani odpowiadali też na pytanie czy, niezależnie od ich stosunku do legalizacji związków partnerskich, skłonni byliby dopuścić prawną możliwość prowadzenia wspólnych czynności przez pary homoseksualne, zarówno w sferze ekonomicznej, jak i poza nią. Ponad połowa (55%) badanych jest zdania, że pary homoseksualne powinny mieć prawo do posiadania wspólnego majątku. Co trzeci (33%) ankietowany był temu przeciwny, co ósmy (12%) nie potrafił zająć stanowiska w tej sprawie. Od kwietnia 2001 r. poparcie dla wprowadzenia wspólnego majątku przez pary homoseksualistów spadło o trzy punkty procentowe.
Za przyznaniem parom homoseksualnym prawa do korzystania z ulg podatkowych opowiada się blisko połowa badanych (47%). Niewiele mniej liczną grupę (42%) stanowią przeciwni takiemu rozwiązaniu. Poparcie dla wprowadzenia ulg deklarują głównie Polacy pomiędzy 18 a 34 rokiem życia (63%), przeciwne ulgom są głównie osoby powyżej 65 roku życia (53%). Akceptacja wprowadzenia ulg wzrosła od kwietnia 2001 r. o dwa punkty procentowe.
Polacy zdecydowanie odmawiają homoseksualistom, pozostającym ze sobą w intymnym związku, prawa do adopcji dzieci. Zgodnych w tej sprawie jest 84% badanych, zaledwie 8% było innego zdania. Stosunek Polaków na ten temat nie zmienił się od kwietnia 2001 r.
Co trzeci (38%) badany uważa, że homoseksualiści powinni mieć prawo do uprawiania stosunków seksualnych, niewiele mniejsza grupa (36%) ankietowanych jest temu przeciwna, 26% pytanych nie miało zdania w tej sprawie.
Badanie "Omnibus" przeprowadzono w dniach od 29 listopada do 2 grudnia 2003 r. na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.