Przeciwko dyskryminacji mniejszości polskiej na Litwie
Przeciwko dyskryminacji mniejszości polskiej na Litwie oraz przyjętej przez litewski Sejm nowelizacji ustawy oświatowej ograniczającej m.in. liczbę polskich szkół demonstrowano w sobotę przed Ambasadą Litwy w Warszawie.
26.03.2011 | aktual.: 26.03.2011 16:10
- Protestujemy przeciwko dyskryminacji Polaków na Litwie, przeciwko reformie ustawy oświatowej przyjętej przez litewski Sejm oraz sposobowi, w jaki zachowują się litewscy politycy. Przyjęta ustawa ma za zadanie lituanizację polskiego szkolnictwa poprzez stopniowe wprowadzenie tam nauczania po litewsku. Do tej pory nauczanie w polskich szkołach odbywało się po polsku, poza tym oczywiście jest tam nauczany także język litewski jako język obcy - powiedział dziennikarzom Adam Krajewski wiceprezes Federacji Organizacji Kresowych i członek Stowarzyszenia "Memoria Fidelis" organizujących demonstrację.
W jego ocenie, obecne wprowadzanie języka litewskiego jako języka ojczystego w polskich szkołach oznacza zupełnie inny program nauczania. - Dodatkowo kolejne przedmioty mają być nauczane po litewsku. Doprowadzi to do deprecjacji tego szkolnictwa i do tego, że większość uczniów przeniesie się do szkół litewskich, a ci którzy zostaną będą stopniowo litualizowani. Apelujemy do pani prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, by nie podpisywała nowelizacji ustawy oświatowej i oczekujemy stosownej reakcji władz polskich w obronie polskiej mniejszości na Litwie - podkreślił Krajewski.
Uczestnicy protestu wznosili okrzyki "Wilno Warszawa - wspólna sprawa" i "Język polski w polskich szkołach", przynieśli także transparenty z hasłami "Nie bądźmy obojętni wobec dyskryminacji Polaków na Litwie" i "Stop! Dyskryminacji Polaków na Litwie". Na zakończenie demonstracji złożyli w ambasadzie pismo protestujące przeciwko dyskryminacji mniejszości polskiej na Litwie.
Przyjęta w ubiegły czwartek nowela ustawy oświatowej przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą prowadzone w języku litewskim. W litewskim języku w całości będzie wykładamy przedmiot o nazwie podstawy wychowania patriotycznego. Zgodnie z nową ustawą, od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.
Jednocześnie w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół, w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym szkoły polskie, i pozostawiane będą jedynie szkoły litewskie. Według społeczności polskiej na Litwie, w efekcie tych działań, liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę, czyli z ok. 120 zostanie 60.