Przeciwciała hamują krwotoki
Nowo odkryte przeciwciała mogą zatamować wewnętrzny krwotok, spowodowany na przykład przez sepsę, postrzał czy wypadek samochodowy - poinformował "Nature".
Zespół naukowców z Oklahoma Medical Research Foundation odkrył, że specyficzne białko zwane histonem jest odpowiedzialne za znaczną część uszkodzeń związanych z krwotokiem. Specjalne przeciwciała mogą zablokować histony, chroniąc pacjenta.
Histony to białkowe "szpulki", które pozwalają ciasno upakować DNA w jądrze komórki. Podczas eksperymentów prowadzonych na myszach z ciężkim zakażeniem krwi (sepsą)
okazało się, że ich krew zawiera dużo histonów. Podobne wyniki dały badania krwi zakażonych małp naczelnych i ludzi.
Uszkodzona wskutek choroby lub urazu komórka uwalnia histony do układu krwionośnego, gdzie zaczynają one uszkadzać wyściółkę naczyń. Powoduje to niekontrolowane wewnętrzne krwawienia i zbieranie się płynu w tkankach. W rezultacie może dojść do zagrożenia życia.
Zespół Marca Monestiera z Temple University w Filadelfii odkrył specyficzne, monoklonalne przeciwciała, które są w stanie zablokować niszczycielskie działanie histonów. Przeciwciała te znaleziono u myszy z chorobą autoimmunologiczną, w której organizm atakuje jądra własnych komórek. Gdy przeciwciała podano myszom chorym na sepsę, udało się je przywrócić do zdrowia. Planowane są dalsze testy na małpach, a następnie na ludziach.
Histony mają podobną budowę u wszystkich ssaków, toteż przeciwciała działające u myszy powinny być skuteczne w leczeniu ludzi.