Przeciszewski: Kościół w Polsce nie unika tematu lustracji
Przyjęty przez biskupów na Jasnej Górze memoriał "Pamięć i Troska" obala rozpowszechniany stereotyp, że Kościół w Polsce unika tematu lustracji i nie chce zmierzyć się z problemem - powiedział redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski.
25.08.2006 | aktual.: 25.08.2006 20:04
"Widać, że biskupi polscy dążą do jasnego określenia prawdy oraz rozliczenia osób winnych zgodnie z podstawowymi zasadami moralności chrześcijańskiej" - podkreślił. Zaznaczył, że dokument, który jasno określa zasady lustracji duchownych, został przyjęty przez wszystkich biskupów diecezjalnych i dotyczy wszystkich diecezji.
Wzywa tych duchownych, którzy współpracowali z SB do wyznania tego wobec przełożonych, ale także do wyznania publicznego- podkreślił Przeciszewski. Dokument zawiera jasną deklarację, że wszelka współpraca z wrogami Kościoła, a za takich uważana była PRL-owska Służba Bezpieczeństwa, jest grzechem publicznym, wymaga więc wyznania publicznego, pokuty i zadośćuczynienia - i to jest jasno nazwane - zaznaczył.
Zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce jest pierwszym środowiskiem, które jasno określiło zasady postępowania wobec osób, podejrzanych o współpracę z SB. Żadne inne środowisko nie dopracowało się takich zasad - dodał.
W ocenie Przeciszewskiego dokument będzie skutkował dążeniem do poznania pełnej prawdy i rozliczenia poszczególnych osób - ludzi Kościoła. O formach pokuty nie mówi się szczegółowo - to zostało pozostawione przełożonym; biskupom w przypadku księży i przełożonym zakonnym - w przypadku zakonników- dodał.
Każdy przypadek współpracy ma być badany przez komisję historyczną, która została powołana przez Episkopat. Przyjęty przez biskupów memoriał Przeciszewski ocenił jako jeden z najlepszych i najpoważniejszych dokumentów określonych przez Kościół w byłych państwach komunistycznych.