PolskaPrymas: Świątynia Opatrzności Bożej ma świadczyć o naszym pokoleniu

Prymas: Świątynia Opatrzności Bożej ma świadczyć o naszym pokoleniu

Świątynia Opatrzności Bożej ma świadczyć o naszym pokoleniu, bo ono zdobyło wolność - powiedział w Warszawie prymas Polski kard. Józef Glemp podczas wieczoru promującego ideę budowy tej świątyni. "Wolność jest darem danym przez Pana Boga (...). To jest dar wolności do zagospodarowania w naszym pokoleniu" - mówił prymas.

Kardynał Glemp podkreślił, że pokolenie to stawia na Świątynię Opatrzności Bożej, "jak gdyby naprzeciw powstającej nowej struktury europejskiej, jaką jest Unia". "Chcemy podjąć to wyzwanie. Unia nie jest dzisiaj zakończona. To nie jest zamknięta instytucja i perfekcyjnie zagospodarowana. Ona ciągle się tworzy. I my z naszą świątynią, to znaczy z Bogiem czuwającym nad swoim stworzeniem i nad nami, wchodzimy z tymi energiami, które czerpiemy z Boga" - powiedział.

Prymas dodał, że "my nie chcemy w Unii tylko wymiaru jednopłaszczyznowego - poziomego, ale chcemy w niej widzieć całość człowieka, czyli wertykalny poziom przynależący do Boga". Według prymasa Świątynia Opatrzności Bożej "będzie zamykała wysiłek naszych czasów".

W wieczorze promującym ideę budowy Świątyni Opatrzności Bożej wzięli udział artyści, m.in. Urszula Dudziak, zespół Perfect. W koncercie uczestniczyli biznesmeni, księża, siostry zakonne oraz młodzież.

Decyzję o wniesieniu w Warszawie Świątyni Opatrzności Bożej podjął Sejm Wielki w 1791 r., dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Świątynia miała stanowić wotum narodu za wyzwolenie się spod wpływów obcych mocarstw, czego wyrazem była Konstytucja 3 Maja. 2 maja 1792 r. nastąpił akt wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię. Jednak w wyniku przegranej wojny w obronie konstytucji i w konsekwencji III rozbioru Polski do wzniesienia świątyni nie doszło.

Druga próba podjęta w latach międzywojennych również nie została zrealizowana. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił realizację budowy. Obecna decyzja prymasa jest już trzecią próbą, by w stolicy niepodległej Polski stanęła Świątynia Opatrzności Bożej jako wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności. Nie jest to jednak wyłącznie inicjatywa Kościoła katolickiego.

23 października 1998 r. Sejm podjął uchwałę, że wzniesienie Świątyni Opatrzności Bożej będzie symbolem wdzięczności narodu za odzyskanie wolności w 1989 r., za 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II oraz dwa tysiące lat chrześcijaństwa.

23 listopada 2002 r. zainaugurowana została budowa Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie. Tego dnia symboliczną "pierwszą łopatę" wbił w ziemię pod budowę świątyni prymas Polski. Według przewidywań - jeśli się uda zgromadzić wystarczające środki finansowe na budowę świątyni (jej koszt ma wynieść 100-110 mln zł) - to w stanie surowym ma stanąć jeszcze pod koniec tego roku. Natomiast do użytku oddana być może za 5-6 lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)