PolskaPrymas: solidarność to odkrywanie dobra i dostrzeganie zła

Prymas: solidarność to odkrywanie dobra i dostrzeganie zła

Solidarność to odkrywanie dobra i
dostrzeganie tego, co złe - powiedział prymas Polski kardynał
Józef Glemp w homilii podczas mszy świętej w wadowickiej bazylice
Ofiarowania NMP, inaugurującej w czwartek obrady zjazdy krajowego
NSZZ "Solidarność".

09.10.2008 | aktual.: 09.10.2008 11:24

Solidarność to odkrywanie dobra i spostrzeganie tego, co złe. Definicja, którą często posługiwał się Jan Paweł II, mówi, że solidarność jest wtedy, gdy jeden jest z drugim, razem, a nie jeden przeciw drugiemu. To określenie ciągle nam towarzyszy. (...) Dzięki Ojcu Świętemu pojęcie solidarności przeniknęło świat. Szczególnie jednak weszło do języka teologii i bardzo mocno osadziło się w katolickiej nauce społecznej - mówił prymas.

Kardynał Józef Glemp nawiązał w homilii także do Wadowic jako miejsca, o którym Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1999 roku powiedział: "Wadowice, to tu wszystko się zaczęło (...)". Podkreślił, że każdy ma swoje Wadowice.

Tak, jak Jan Paweł II był związany z miejscem swego urodzenia, wzrostu i odsłaniania prawdy o świecie, tak i każdy z nas ma w swoim wymiarze Wadowice, gdzie się urodził, poznawał świat i uczył rozróżniać między dobrem a złem. To są początki, które wiodąc coraz wyżej odsłaniają coraz to bogatsze pokłady społecznego życia człowieka w świecie - mówił.

Po mszy świętej przedstawiciele NSZZ "Solidarność" złożyli kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, tuż przy bazylice.

W uroczystym otwarciu dwudniowego Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Wadowicach weźmie udział prezydent Lech Kaczyński.

Związkowcy między innymi ocenią prowadzoną przez związek kampanię "Godna praca-godna emerytura", przyjmą informację z prac związku w ostatnim roku i zdecydują o dalszych działaniach "Solidarności", m.in. w sprawach związanych z rozwojem tej centrali. Zapoznają się również z wynikami prac w Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur pomostowych.

Źródło artykułu:PAP
solidarnośćspołeczeństwojan paweł ii
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)