Prymas: Europie potrzeba ducha, a Europejczykom nadziei
Europie potrzeba ducha, a Europejczykom blasku nadziei - napisał prymas Polski kardynał Józef Glemp w tegorocznym liście pasterskim na Wielkanoc.
Według kardynała Glempa, potrzeba jedności, zrozumienia i współpracy w Unii Europejskiej jest ze wszech miar upragniona. "Owa potrzeba ducha, potrzeba zasad trwałych i niezmiennych, potrzeba wiary, nadziei i miłości, odzywa się z coraz większym natężeniem. Tak zwany Tydzień Katolicki (w jego trakcie omawiane są w środowiskach katolickich różne palące kwestie społeczne w świetle nauki Kościoła), przeprowadzony w krajach Europy Środkowej, z Austrią na czele, również potwierdza te pragnienia" - podkreślił prymas.
"To wszystko jednak zarysowuje się w wymiarze zasad na płaszczyźnie spraw gospodarczych i finansowych, a nie można tego powiedzieć w odniesieniu do zasad moralnych, trwałych i niezmiennych, jak również wolności publicznego wyznawania swojej wiary. My, ludzie Europy Wschodniej i Środkowej, doświadczyliśmy, co oznacza slogan 'wiara jest sprawą prywatną'. Oznaczało to jeśli nie prześladowanie, to przynajmniej zamknięcie drogi do służby publicznej. Stąd też do dziś we wschodnich krajach Europy mamy u steru ludzi, którzy dobrze znają 'światopogląd naukowy'" - głosi prymas w liście.
Zdaniem kard. Glempa, mówi się, że w Europie jest 78-80% ludzi wierzących w Boga. "Idea Unii Europejskiej pomyślana jest przez ludzi mądrych i świątobliwych. W szeregach organizacji państw Europy stoją ludzie kompetentni, co wobec zagrożeń, jakie miotają światem i Europą, jest rzeczą cenną" - uważa prymas.
Zdaniem kardynała Glempa, Polacy mieli zawsze poczucie ustawicznej obecności w Europie. "Gdy komuniści usytuowali Polskę w tzw. bloku wschodnim i próbowali ją odcinać od związków z Rzymem, który dla większości Polaków - jako katolików był sercem Europy - ośmieszali powiedzenie, że 'Polska jest przedmurzem chrześcijaństwa'. Uznawali tym samym, że Polska dużo zrobiła dla Europy. I my dziś to rozumiemy, gdy odczytujemy na niedawnych sztandarach hasło 'Za wolność waszą i naszą'" - podkreśla prymas w liście.
Kardynał Glemp zwraca się z prośbą do wiernych, aby przez dziewięć kolejnych dni tego roku, od 25 kwietnia do 3 maja, otoczyli modlitwą czas wchodzenia nowych dziesięciu krajów do Unii Europejskiej, widząc w tym wypełnienie woli Opatrzności. Kulminacyjnym momentem tych modłów - jak zaznacza prymas - będą uroczystości, w dniu 2 maja, odprawiane na posadzce świątyni Opatrzności Bożej wznoszonej w Wilanowie.
Składając życzenia wielkanocne, prymas życzy wiernym, aby ubogaceni Ewangelią, z odwagą Apostołów dodawali współbraciom w Europie blasku nadziei i ducha.