Świat"Prowadzimy walkę by UE nie doznała szoku"

"Prowadzimy walkę by UE nie doznała szoku"

Prowadzimy walkę o to, by Unia Europejska nie doznała szoku - w ten sposób premier Jarosław Kaczyński określił polskie stanowisko wobec trwającego w Brukseli unijnego szczytu. Szef rządu ocenił, że w tej chwili problem polsko-niemiecki jest stosunkowo niewielki, są raczej problemy z innymi krajami.

Polskę na unijnym szczycie w Brukseli reprezentuje prezydent Lech Kaczyński. Przywódcy UE mają przyjąć mandat na otwarcie negocjacji nowego, uproszczonego traktatu, który zastąpi odrzuconą przez Francuzów i Holendrów eurokonstytucję.

Przed szczytem Polska opowiadała się za tym, by zaproponowaną w Traktacie Konstytucyjnym zasadę "podwójnej większości" zamienić na tzw. pierwiastkowy system ważenia głosów w Radzie UE. Podczas szczytu pojawiła się nowa polska propozycja dotycząca opóźnienia obowiązywania nowych zasad podejmowania decyzji w Radzie UE do 2020 roku, czyli 11 lat po planowanym wejściu w życie nowego traktatu.

Niemcom, którzy przewodniczą obecnie pracom UE i są gospodarzem brukselskiego szczytu zależy na tym, by zakończył się on przyjęciem mandatu na Konferencję Międzyrządową.

Na piątkowej konferencji prasowej premier podkreślił, że mimo iż się nam to wmawia - Polska nie prowadzi w sprawie traktatu żadnej rozgrywki z Niemcami. Zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z polską delegacją w Brukseli. Propozycje, które są w tej chwili przedmiotem bardzo trudnych rokowań w Brukseli (...) to propozycje, które są dla Niemiec korzystne, ale są korzystne także dla Polski - zapewnił premier.

Jak powiedział, były takie propozycje, które sprowadzały się do tego, by osłabić propozycję Niemiec. Myśmy te propozycje odrzucili - podkreślił J.Kaczyński.

Prowadzimy walkę o to, by UE nie doznała szoku, bo (w Traktacie Konstytucyjnym) przyjęto rozwiązanie rewolucyjne. Unia dotąd rozwijała się drogą ewolucyjną, to co uczyniono w Konwencie (który opracował projekt Traktatu Konstytucyjnego) i to co się teraz próbuje uczynić - to rewolucja, szereg daleko idących zmian na raz - ocenił premier.

My domagamy się pewnej moderacji tej rewolucji w interesie Europy, także w interesie Polski - podkreślił premier. (Rewolucja) to ogromne ryzyko i nie należy tego ryzyka podejmować, należy troszeczkę złagodzić to wszystko - przekonywał.

Jak powiedział, mogą być różne sposoby tej moderacji, jeśli nie ma zgody na pierwiastek, możemy rozmawiać o innych wyjściach, ale pewna moderacja musi nastąpić - uważa premier. Podkreślił też, że pewne propozycje idące w tym kierunku są przedmiotem rozmów, niektóre z nich zostały przyjęte - Niemcy się na nie zgodziły.

Zdaje się, że w tej chwili problem polsko-niemiecki jest stosunkowo niewielki, są raczej problemy z innymi krajami - powiedział premier.

J.Kaczyński był także pytany na konferencji o swoją wtorkową wypowiedź w radiowych "Sygnałach Dnia", w której powiedział: "Domagamy się tylko tego, by nam oddano to, co nam zabrano. Gdyby Polska nie przeżyła lat 1939-1945, byłaby dzisiaj, jeśli odwołać się do kryterium demograficznego, państwem 66-milionowym". Te słowa szefa polskiego rządu wywołała kontrowersje w kuluarach brukselskiego szczytu.

To jest po prostu prawda. Nie chodzi o żadne rozliczenia z Niemcami, a o uświadomienie pewnej sytuacji moralnej, w której w dalszym ciągu jesteśmy - powiedział premier.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)