ŚwiatProtesty wymykają się spod kontroli - studenci zaatakowani

Protesty wymykają się spod kontroli - studenci zaatakowani

Zwolennicy jemeńskiego rządu, wymachując pałkami i sztyletami, starli się z antyrządowymi demonstrantami w stolicy kraju, Sanie. Jak pisze agencja Reutera protesty, zainspirowane wydarzeniami w Tunezji i Egipcie, wymykają się spod kontroli policji.

Protesty wymykają się spod kontroli - studenci zaatakowani
Źródło zdjęć: © AFP | Mohammed Huwais

Jemeńska policja nie była w stanie rozdzielić obu stron, kiedy manifestanci zebrali się na uniwersytecie w Sanie, domagając się ustąpienia prezydenta Alego Abd Allaha Salaha - jednego z sojuszników USA w walce z Al-Kaidą, który pozostaje u władzy od 30 lat.

Setki zwolenników Salaha ruszyło na przeciwników rządu, którzy szybko się rozproszyli. Według agencji AFP co najmniej cztery osoby zostały ranne, a trzech dziennikarzy, w tym fotoreporter agencji Associated Press i kamerzysta telewizji Al-Arabija, zostało pobitych przez zwolenników rządzącej partii.

Nieco później kilkuset studentów wyszło z budynku uniwersytetu próbując ponownie przeprowadzić wiec. Policja nie pozwoliła im opuścić kampusu, więc zaczęli rzucać kamieniami w zwolenników władz przez bramę.

- Będziemy protestowali dopóki ten reżim nie odejdzie - zapewniał jeden ze studentów. - W obecnych warunkach nie mamy przyszłości.

Atak na studentów

Opisując przebieg wydarzeń agencja AFP twierdzi, że zwolennicy władz zaatakowali kilkuset studentów, którzy wyszli z kampusu i maszerowali w kierunku pałacu prezydenckiego. Studenci odpowiedzieli kamieniami. Napastnicy ścigali ich aż do kampusu, gdzie policja powstrzymała zwolenników rządu strzałami ostrzegawczymi.

Według AP szóstego dnia opozycyjnych protestów jemeńskie władze wysłały na ulice około 2 tys. policjantów. Już we wtorek około 3 tys. manifestantów, w większości studentów, próbowało przedostać się w okolice pałacu prezydenckiego, jednak zostali brutalnie rozbici przez zwolenników rządu.

Opozycja parlamentarna, która wznowiła ostatnio negocjacje z władzami, nie ma związku z tymi manifestacjami - podkreśla AFP.

Zdaniem analityków, na których powołuje się Reuters, demonstracje zbliżają się do punktu zwrotnego, ponieważ stają się coraz bardziej spontaniczne, a na ich czele stoją młodzi ludzie. Wielu ostrzega, że mogą się one rozwijać powoli, a w kraju, gdzie co drugi mieszkaniec ma broń, może dojść do rozlewu krwi.

Jak przypomina Reuters spośród 23 mln mieszkańców Jemenu 40% żyje za mniej niż dwa dolary dziennie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)