Trwa ładowanie...

Protesty w Hongkongu. 1,7 miliona ludzi manifestowało w niedzielę

To 11. z rzędu weekend protestów przeciwko polityce hongkońskiego rządu. Ponad półtora miliona mieszkańców w strugach deszczu zgromadziło się tej niedzieli w parku Wiktoria. Policja próbuje jednak osłabić sukces wiecu - podaje liczbę 128 tys. manifestantów w szczytowym momencie.

Share
Protesty w Hongkongu. 1,7 miliona ludzi manifestowało w niedzielęŹródło: East News, fot: Todd Darling/Polaris Images/East News
d1vmrcr

Jak podaje organizator wydarzenia, Obywatelski Front Praw Człowieka (CHRF) demonstrujących było znacznie więcej. Szacunkowa liczba 1,7 mln nie uwzględnia bowiem tych, którzy nie dostali się do parku. Część protestujących osób musiało zatem przejść do dzielnicy Central i pod budynki rządowe w dzielnicy Admiralty. Policja jednak na ten przemarsz zgody nie wyraziła. Mieszkańcy posiadali pozwolenie na przebywanie wyłącznie na terenie parku. W chwili kiedy liczba protestujących uniemożliwiała zmieszczenie się na wyznaczonej przestrzeni, wymóg policji był "nieuzasadnioną restrykcją”, argumentuje przedstawiciel frontu Jimmy Sham.

W PiS-ie nie mają wakacji. Koniec pikników

Pokojowy marsz może szybko się skończyć

Niedzielny protest przebiegł spokojnie, pomimo blokady ulicy Harcourt Road w Admiralty po oficjalnym zakończeniu manifestacji. Nie doszło do starć z policją, dokładnie tak jak - życzyła sobie tego (szefowa administracji Hongkongu) Carrie Lam - mówił Jimm Sham. Teraz po stronie polityczki leży odpowiedzenie na postulaty Hongkończyków - podaje TVN 24. Jeśli Carrie Lam nie wysłucha pokojowych opinii mieszkańców, może spodziewać się kolejnych radykalnych protestów, zapowiada organizator manifestacji.

d1vmrcr

O co walczy Hongkong?

Przypomnijmy: mieszkańcy przeciwstawiają się propozycji zmian w prawie ekstradycyjnym, które zdaniem Hongkończyków ogranicza autonomię tego terytorium. Prawo umożliwiłoby m.in. transfer podejrzanych do Chin kontynentalnych. Oprócz tego, manifestanci chcą niezależnego śledztwa w sprawie nadużycia siły przez policję w trakcie protestów, wypuszczeniu zatrzymanych Hongkończyków i demokratycznego wybierania władz regionu.

Kolejny protest odbędzie sie 31 sierpinia - ogłosił Obywatelski Front Praw Człowieka. Demonstranci są zdeterminowani. Nie zamierzają dać się zastraszyć, mimo że po drugiej stronie granicy administracyjnej Chiny zgromadziły Zbrojną Policję Ludową w mieście Shenzhen.

Źródło: TVN 24

d1vmrcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vmrcr
d1vmrcr
Więcej tematów