PolskaProtestujący ze Służby Więziennej porozumieli się z resortem sprawiedliwości

Protestujący ze Służby Więziennej porozumieli się z resortem sprawiedliwości

Protestujący związkowcy ze Służby
Więziennej wstępnie porozumieli się z przedstawicielami resortu
sprawiedliwości w sprawie ich sytuacji finansowej. Związkowcy
zapowiadają, że zdejmą flagi zawieszone w
aresztach i więzieniach na znak protestu.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa chce, by w przyszłorocznym budżecie przewidziano dla służby więziennej takie podwyżki wynagrodzeń, które zrównają ich sytuację z płacami dla policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, dla których resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował kompleks ustaw modernizacyjnych, przewidujących wzrost wynagrodzeń, wymianę mundurów oraz broni i sprzętu.

Drugi postulat to wycofanie się przez resort sprawiedliwości z planów nowelizacji ustawy o służbie więziennej, która odebrałaby funkcjonariuszom wypłaty ekwiwalentu za brak mieszkania służbowego czy za przejazdy.

Po rozmowach, które związkowcy odbyli z nadzorującą więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Beatą Kempą, rzeczniczka Centralnego Zarządu Służby Więziennej kpt. Luiza Sałapa powiedziała, że strony doszły do porozumienia.

Poinformowała, że resort skłania się do odstąpienia od nowelizacji ustawy o służbie więziennej. Są też zaplanowane przesunięcia w budżecie, które spowodują, że płace funkcjonariuszy wzrosną, a poziomem zbliżą się do płac w policji - dodała kpt. Sałapa.

W tej sytuacji przewodniczący związku Bronisław Ogonek- Obierzyński powiedział, że zarząd główny związku postanowi prawdopodobnie o zdjęciu flag z budynków aresztów i więzień. Rozmowy z resortem będą prowadzone w dalszym ciągu.

Mamy nadzieję, że uda się nam przekonać ministerstwo do przygotowania w przyszłym roku projektu ustawy podobnej do policyjnej ustawy modernizacyjnej, która zapewni nam systematyczny wzrost płac i wzrost liczby miejsc w więzieniach - dodał Ogonek- Obierzyński. Uważa on, że służba więzienna to jedyna służba mundurowa, którą od dłuższego czasu pomijają zmiany poprawiające ich sytuację materialną.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)