Protest przeciwko poligonowi w Brandenburgii
Osiem tysięcy osób protestowało we Fretzdorf w Północnej Brandenburgii przeciwko utworzeniu przez
Bundeswehrę na terenie puszczy Kyritz-Ruppin poligonu wojskowego.
W pokojowym marszu udział wzięli premier Brandenburgii Matthias Platzeck (SPD), wicepremier Meklemburgii - Pomorza Przedniego, Wolfgang Methling oraz kilku deputowanych z ramienia SPD, Zielonych i postkomunistycznej PDS.
Spór o puszczę trwa od czasu wycofania się z tego terenu w 1992 r. wojsk radzieckich. Ministerstwo obrony planuje utworzenie poligonu dla lotnictwa wojskowego umożliwiającego m. in. ćwiczebne bombardowanie.
Od minionego piątku w Niemczech odbyło się ponad 40 marszów wielkanocnych. Ich uczestnicy protestowali przeciwko wojnie w Iraku oraz ograniczaniu przez rząd świadczeń socjalnych.
Tradycja pokojowych marszów wielkanocnych narodziła się w latach 50. w Wielkiej Brytanii, jej duchowym patronem był brytyjski filozof Bertrand Russell. Celem protestów było powstrzymanie zbrojeń atomowych.
W Niemczech do motywowanych religijnie wielkanocnych protestów antywojennych doszło po raz pierwszy w 1960 r. Szczyt popularności wielkanocnych protestów przypadł na na początek lat 80. Decyzja NATO o rozmieszczeniu w RFN rakiet średniego zasięgu Pershing i Cruise-Misssile wywołała gwałtowne protesty społeczeństwa. W czasie Wielkanocy 1983 r. przeciwko rakietom demonstrowało 700 tysięcy osób.