Trwa ładowanie...
d2id3h4
15-10-2007 17:05

Protest przeciw władzom muzeum w Oświęcimiu

Akcję protestacyjną oświęcimian oraz byłych
więźniów obozu Auschwitz zapowiedziało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. Protest ma
być skierowany przeciwko "manipulowaniu historią oraz bezprawnym i
zakulisowym próbom poszerzenia strefy ochronnej wokół byłego obozu
przez dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Piotra
Cywińskiego".

d2id3h4
d2id3h4

Z informacji stowarzyszenia wynika, że akcja rozpocznie się w środę. Rzecznik ChSRO Bogdan Wasztyl nie ujawnił dokładnych danych. Zapewnił jednak, że akcja nie zostanie przeprowadzona na terenie muzeum.

Przyczyną sporu jest zmiana przez rząd zapisów w wynegocjowanej wcześniej z samorządami ostatecznej wersji dokumentu dotyczącego III etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Ostatecznie dwa zadania, które miał wykonywać samorząd miasta Oświęcimia, trafiły do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Samorządowcy różnych szczebli zarzucali rządowi, że bez porozumienia z nimi zmienił zapisy.

Chodzi o dwa budynki znajdujące się nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz I: dawny budynek Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie (w czasie wojny tzw. Lagerhaus) i były magazyn Zakładów Przemysłu Tytoniowego (w czasie wojny tzw. Unterkunftsgeb˝ude).

Zdaniem rzecznika muzeum Jarosława Mensfelta "docelowo w jednym z budynków dawnego Monopolu Tytoniowego znajdzie się oświęcimski oddział Archiwum Państwowego w Katowicach". Obecnie mieści się on w jednym z poobozowych bloków w byłym Auschwitz I. Zgodnie z planami budynek Monopolu pomieści też część sąsiadującej z nim Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w tym główną bibliotekę. Do budynku trafią też zbiory muzeum, które obecnie przechowywane są w blokach Auschwitz I.

d2id3h4

Ze zmianą beneficjenta od początku nie zgadza się prezydent miasta Oświęcimia Janusz Marszałek, który ostatecznie jako jedyny nie podpisał dokumentu. Uczynili to natomiast przedstawiciele wszystkich inne instytucji i samorządów, w tym rektor oświęcimskiej szkoły wyższej i wójt gminy Oświęcim. Gmina również utraciła inwestycję na rzecz muzeum. Wójt Andrzej Bibrzycki poinformował jednak, że nie zamierza się obrażać na rząd i negocjuje z muzeum Auschwitz.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Planowano też rewitalizację starówki, utworzenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz ośrodka edukacyjnego. W 2002 roku Rada Ministrów przyjęła drugą część dokumentu, na lata 2003-2006.

d2id3h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2id3h4
Więcej tematów