PolskaProtest pracowników służby zdrowia

Protest pracowników służby zdrowia

Pielęgniarki i lekarze zakończyli o godz. 14 w środę czterogodzinny protest przeprowadzony w szpitalach na Lubelszczyźnie. Żądają poprawy sytuacji w służbie zdrowia i ochrony swoich pensji przed komornikiem. Z protestu wyłączone były oddziały ratunkowe, onkologiczne, pediatryczne i położnicze.

Lekarze i pielęgniarki gromadzili się w salach konferencyjnych lub holach szpitali. Przy pacjentach pozostawali tylko dyżurni. Pracownicy szpitala w Świdniku demonstrowali przez godzinę przed budynkiem - powiedziała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych regionu lubelskiego Maria Olszak-Winiarska.

Protestujący żądają odrzucenia prezydenckiego projektu ustawy o ZOZ-ach i nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która zapewni ochronę ich pensji przed zajęciami komorniczymi. Domagają się także uruchomienia rezerwy budżetowej na pokrycie długów szpitali, wynikających z niewypłaconych podwyżek należnych pracownikom służby zdrowia z tytułu uchwalonej w 2000 r. tzw. ustawy 203.

Długi szpitali powinny być sfinansowane z budżetu państwa, a nie z kolejnej pożyczki, jaką się proponuje w projekcie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji ZOZ-ów - powiedziała Olszak-Winiarska.

Nie godzimy się przede wszystkim z zapisem ustawy o przekształcaniu szpitali w spółki prawa handlowego, bo to grozi bankructwem szpitali i utratą miejsc pracy - powiedział rzecznik Okręgowej Izby Lekarskiej Jerzy Jakubowicz.

Petycje z tymi żądaniami pielęgniarki w Lublinie i Łukowie zaniosły do biur posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Socjaldemokracji Polskiej.

Protest będzie kontynuowany w następne dni do środy 9 marca. W czwartek będzie wznowiony w szpitalach w Biłgoraju, Białej Podlaskiej, Hrubieszowie oraz w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. W kolejne dni, za wyjątkiem soboty i niedzieli, protestować ma po kilka placówek w regionie. Chyba, że Sejm zrealizuje nasze postulaty, wtedy przerwiemy protest - powiedziała Olszak-Winiarska.

Komitet protestacyjny na Lubelszczyźnie utworzyły związki zawodowe pielęgniarek, położnych, lekarzy, anestezjologów, elektroradiologów oraz Konwent Starostów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)