PolskaProtas zrezygnował z funkcji doradcy szefa MON

Protas zrezygnował z funkcji doradcy szefa MON

Arkadiusz Protas - wiceprezes Business Centre Club - zrezygnował z funkcji doradcy ministra obrony narodowej oraz zasiadania w zarządzie Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.

29.07.2009 | aktual.: 29.07.2009 11:08

Stało się tak - jak sam napisał w oświadczeniu - w związku z ponawianymi przez prasę podejrzeniami, że łączenie przeze niego funkcji doradcy ministra obrony narodowej, wiceprezesa Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego i wiceprezesa Business Centre Club rodzi konflikt interesów.

"Mimo że nie ma najmniejszych podstaw do takich podejrzeń, ponieważ nie zrobiłem niczego niezgodnego z prawem ani etyką, a wszystkie obowiązki wykonuję w najlepszej wierze, to jednak nie chcąc służyć za pretekst do atakowania BCC, SEA i MON" - podkreślił. Jak dodał, nie godząc się na wikłanie jego nazwiska w negatywny kontekst, postanowił zrezygnować z funkcji doradcy ministra obrony narodowej oraz z funkcji w zarządzie SEA.

W poniedziałek "Dziennik" napisał, że szef MON Bogdan Klich próbuje ratować swój wizerunek współpracując z Protasem - wiceprezesem i rzecznikiem BCC, organizacji zrzeszającej polskich przedsiębiorców. W tekście znalazła się opinia Eryka Mistewicza, że "dochodzi do bardzo niebezpiecznego styku polityki z biznesem".

W odpowiedzi na artykuł w "Dzienniku" Protas zapewniał, że "jego współpraca z ministrem Bogdanem Klichem, polegająca na doradztwie w zakresie relacji z mediami, nie ma żadnego związku z jego główną pracą w charakterze rzecznika oraz dyrektora Instytutu Interwencji Gospodarczych Business Centre Club, a wynika z wcześniejszych doświadczeń i zainteresowań".

Protas wskazywał, że w przeszłości pracował m.in. w Sejmie, był doradcą ministra obrony Janusza Onyszkiewicza (1997-2000), odpowiadał za sprawy z zakresu public affairs w agencji PR (Profile, 2004-2007), był autorem strategii komunikacyjnych. Podnosił, że jest także (społecznie) wiceprezesem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego promującego idee związane z bezpieczeństwem narodowym.

"W opisanej przez 'Dziennik' sprawie nie ma konfliktu interesów - nie mam wpływu na sprawy związane z przemysłem, zamówieniami itd. Nie biorę udziału w podejmowaniu decyzji w sprawach, które mogłyby dotyczyć BCC czy SEA. We współpracy z MON nie reprezentuję niczyich interesów" - podkreślał Protas. Zapewniał, że powierzone mu zadania mają służyć budowie dobrego wizerunku resortu obrony i wojska.

Protas podkreślał, że nie jest zatrudniony w MON - wiąże go umowa na usługi doradcze zawarta na okres od 1 kwietnia do 30 września 2009.

W środę "Rzeczpospolita" napisała o przygotowanym przez Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie projekcie, który ma pokazać, co polskie wojsko robi dla mieszkańców Afganistanu. Kosztorys przedstawiony MON to ok. 400 tys. zł. Inicjatorzy deklarują, że wobec braku środków w resorcie chcą szukać sponsorów dla tego przedsięwzięcia.

Według gazety, "pikanterii" sprawie dodaje fakt, że Protas (członek SEA) doradza szefowi resortu obrony. On sam przyznał na łamach "Rz", że uczestniczył w omawianiu wstępnej fazy projektu, ale miał żadnego kontaktu z drogą rozpatrywania wniosku o ten projekt.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)