Trwa ładowanie...
d2hrusz

Prorosyjscy separatyści oskarżają Kijów o naruszenie porozumienia pokojowego

Liderzy prorosyjskich separatystów na Ukrainie oskarżyli Kijów, że narusza wrześniowe porozumienie pokojowe z Mińska, podejmując we wtorek decyzję w sprawie niezwłocznego odwołania ustaw o specjalnym statusie Donbasu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prorosyjski separatysta w Doniecku
Prorosyjski separatysta w Doniecku (PAP/EPA, Fot: AA)
d2hrusz

We wspólnym oświadczeniu samozwańcze republiki doniecka i ługańska uznały, że wtorkowa decyzja Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy naruszyła protokół ustalony na rozmowach z 5 września w Mińsku, na podstawie którego zaczął obowiązywać rozejm na wschodzie Ukrainy.

- Unieważnienie specjalnego statusu Donbasu powoduje poważne szkody dla procesu pokojowego z Mińska - napisano w oświadczeniu. - Doniecka Republika Ludowa (DRL) i Ługańska Republika Ludowa (ŁRL) nie mogą działać na podstawie dokumentu, z którego (prezydent Ukrainy Petro) Poroszenko usunął punkty o kluczowym znaczeniu - dodano. Separatyści oznajmili, że są gotowi renegocjować mińskie porozumienie.

RBNiO poleciła niezwłoczne odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu, które znacząco rozszerzały kompetencje organów samorządowych w tym regionie. Rada zapowiedziała też koniec finansowania terytoriów, które są opanowane przez prorosyjskich separatystów, nie precyzując jednak, jakie kroki zostaną podjęte w tym kierunku.

d2hrusz

W niedzielę w odbyły się wybory separatystycznych władz DRL i ŁRL. Władze Ukrainy i Zachód uważają, że łamią one wrześniowe ustalenia pokojowe z Mińska.

Zobacz również wideo

d2hrusz

Podziel się opinią

Share
d2hrusz
d2hrusz