ŚwiatPropozycje USA ws.obrony rakietowej zmniejszają szanse kompromisu

Propozycje USA ws.obrony rakietowej zmniejszają szanse kompromisu

Propozycje USA w
sprawie systemu obrony rakietowej w Europie zmniejszają szanse na
osiągnięcie przez Moskwę i Waszyngton kompromisu w sprawach
strategicznego bezpieczeństwa - oświadczył szef dyplomacji
rosyjskiej Siergiej Ławrow.

27.11.2007 | aktual.: 27.11.2007 10:06

Zastrzegł jednak, iż mimo określonych problemów, związanych z tą kwestią, Rosja i Stany Zjednoczone przeprowadzą jeszcze jedną serię rozmów na temat obrony rakietowej.

Ławrow wypowiadał się po poniedziałkowym wieczornym spotkaniu w Waszyngtonie z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice. Zasugerował - jak relacjonuje agencja Associated Press - iż Waszyngton wycofał ofertę, przedstawioną mu w październiku w Moskwie przez Condoleezzę Rice. Natomiast propozycje, przekazane Rosji przez USA w zeszłym tygodniu "stanowią znaczący krok wstecz wobec październikowej oferty".

Ławrow - którego wypowiedź została przekazana w programie kanału telewizyjnego Wiesti-24 - wyraził pogląd, że Waszyngton zdecydowany jest realizować własny plan i liczy wyłącznie na rosyjską pomoc w tym zakresie a nie na faktyczną współpracę Rosji.

W ubiegły czwartek USA, dążąc do rozładowania napięcia w relacjach między Moskwą i Waszyngtonem, złożyły Rosji na piśmie formalną propozycję współpracy w sferze obrony przeciwrakietowej. Odrębnie Stany Zjednoczone przedstawiły propozycję, która - jak ma nadzieję Waszyngton - może zniechęcić Moskwę do wycofania się z układu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE).

Inicjatywy te były dyskutowane podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych oraz obrony Rosji i USA, Siergieja Ławrowa, Anatolija Sierdiukowa, Condoleezzy Rice i Roberta Gatesa, w październiku w Moskwie. Według nieoficjalnych informacji rosyjskich mediów, USA proponowały wówczas Moskwie zintegrowanie systemów obrony przeciwrakietowej USA, NATO i Rosji. Ponadto antyrakiety w Polsce miałyby nie pełnić bojowego dyżuru dopóty, dopóki nie będzie pewne, iż Iran dysponuje już rakietami mogącymi dolecieć do Europy.

Rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie, że w czasie kolejnej serii amerykańsko-rosyjskich rozmów "dwa plus dwa", mających odbyć się w USA, sprawa elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie będzie jednym z ważniejszych tematów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)