ŚwiatPropozycje do Listy Dziedzictwa Europejskiego

Propozycje do Listy Dziedzictwa Europejskiego

Hiszpańska minister kultury Carmen Calvo
podała hiszpańskie kandydatury do Listy Dziedzictwa
Europejskiego. Lista ta ma służyć stworzeniu mapy miejsc i
obiektów istotnych dla poszczególnych krajów oraz dla powstawania
tożsamości europejskiej.

19.03.2007 | aktual.: 20.03.2007 10:09

Kandydatury zgłaszają poszczególne państwa członkowskie UE. Wśród nich są m.in. Akropol, opactwo benedyktynów w Cluny, mur berliński.

Wybór hiszpańskich miejsc europejskiego dziedzictwa ogłoszono w klasztorze Yuste niedaleko Caceres.

Propozycje te to Archiwum Koronne Aragonii, klasztor hieronimitów (hiszpański odłam augustianów) w Yuste w Estremadurze, latarnia morska na Finisterre - najdalej na zachód wysuniętym przylądku Hiszpanii oraz bursa studencka w Madrycie.

Klasztor Yuste wybrano ze względu na jego wysoce symboliczne znaczenie związane z Karolem V Habsburgiem (cesarz rzymsko- niemiecki w latach 1519-1556 i król Hiszpanii w latach 1516-1556 jako Karol I Hiszpański) i jego ideą cesarstwa, w której można dostrzec jeden z pierwszych impulsów do powstania idei zjednoczonej Europy.

Finisterre (koniec świata)
w Galicii to przylądek i miejscowość o tej samej nazwie, na niebezpiecznym odcinku wybrzeża, nazywanym Costa da Morte - wybrzeżem śmierci. Jest to jedno z miejsc mitycznych starożytności, w którym ludy Europy upatrywały koniec znanego im świata.

Archiwum Korony Aragońskiej - utworzone przez władcę Aragonii, króla Jakuba II, w roku 1318 - wybrano ze względu na jego fundamentalne znaczenie dla historii krajów basenu Morza Śródziemnego, a tym samym i Europy. Jakub II - Jaime II el Justo (1267-1327) był królem Sycylii (1285-95) i Aragonii (1291-1327).

Bursę założoną w 1910 roku w Madrycie wybrano ze względu na jej znaczenie dla inicjowania stałego dialogu między naukami ścisłymi a sztuką oraz rolę ośrodka europejskiego życia intelektualnego w latach międzywojennych. Przewinęła się przez nią plejada tak znakomitych twórców XX wieku jak reżyser Luis Bunuel, poeta Federico GarcÝa Lorca, malarz Salvador Dali, Miguel de Unamuno, Alfonso Reyes, kompozytor Manuel de Falla, filozof Jose Ortega y Gasset.

Lista Dziedzictwa Europejskiego to inicjatywa zgłoszona w kwietniu 2006 roku podczas Europejskich Spotkań Kulturalnych w Granadzie.

W zeszłym tygodniu polski minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski przedstawił ministrowi kultury i komunikacji Francji polskie kandydatury: Wzgórze Lecha w Gnieźnie, Kościół Katedralny świętych Stanisława Biskupa i Wacława na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, kościół pod wezwaniem św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów oraz kościół św. Trójcy i pomnik Unii Lubelskiej w Lublinie oraz Stocznia Gdańska (obiekty związane z powstaniem "Solidarności").

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)