Prokuratura zabezpieczyła samochód pijanego kierowcy
Prokuratura Rejonowa w Gorzowie,
realizując wytyczne ministra sprawiedliwości, wydała postanowienie
o zabezpieczeniu samochodu należącego do kierowcy zatrzymanego za
jazdę po pijanemu. To pierwszy taki przypadek w okręgu działania
tej prokuratury.
Jak poinformował Prokurator Rejonowy w Gorzowie Wlkp. Robert Augustyn, zgodnie z postanowieniem, fiata 126 p przekazano na przechowanie jego właścicielowi, który nie może nim swobodnie dysponować.
Auto zostało zabezpieczone na poczet przyszłych kar majątkowych, jakie może wymierzyć sąd wobec podejrzanego - powiedział Augustyn. Wobec kierowcy zastosowano dozór policji.
43-letniego mieszkańca Starego Kurowa (Lubuskie) zatrzymano w miniony weekend w powiecie gorzowskim, na lokalnej drodze z Różanek do Janczewa. Miał 1,7 promila alkoholu we krwi. Grozi mu utrata prawa jazdy, kara grzywny i do dwóch lat więzienia.
Jeśli okaże się, że wcześniej również był zatrzymywany za jazdę w stanie nietrzeźwym, nie wykluczamy wystąpienia do sądu z wnioskiem o przepadek samochodu- dodał Augustyn.
Również we wtorek policja w Łódzkiem - pierwszy raz w regionie - zajęła samochód kobiety, która kierując po pijanemu, potrąciła wózek z siedmiomiesięcznym dzieckiem.
W ubiegły wtorek minister sprawiedliwości przedstawił wytyczne, według których prokuratorzy mają m.in. częściej wnioskować o wysokie grzywny i zabezpieczanie samochodów na poczet orzekanych kar pieniężnych za jazdę pod wpływem alkoholu. Polecił też prokuratorom, by wnioskowali do sądu o przepadek samochodu nietrzeźwego kierowcy (jako narzędzia przestępstwa) w sytuacjach gdy: spowodował on wypadek, miał ponad jeden promil alkoholu we krwi lub gdy został po raz kolejny zatrzymany za jazdę po pijanemu.
Prokuratorzy mają też wnioskować o publikowanie nazwisk pijanych sprawców wypadków i wyroków w ich sprawach.
Jak poinformował PAP Andrzej Kulesza z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., od początku bieżącego roku w woj. lubuskim policja zatrzymała ponad 2,7 tys. nietrzeźwych kierowców, w tym prawie 1,3 tys. prowadzących pojazdy mechaniczne. W tym czasie pijani kierowcy spowodowali 31 wypadków drogowych, w których zginęło pięć osób.