ycipk-3zhzui
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. wypadku w Ojcowskim Parku Narodowym

Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo ws. wypadku w Ojcowskim Parku Narodowym. W maju zeszłego roku drzewo śmiertelnie przygniotło tam 13-latkę, a trzy inne osoby zostały ranne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja i pogotowie na miejscu wypadku - zdjęcie archiwalne
Policja i pogotowie na miejscu wypadku - zdjęcie archiwalne (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
ycipk-3zhzui

Zdarzenie nie było wynikiem zaniedbań, co dawałoby podstawy do przedstawienia zarzutów, a bardzo nieszczęśliwym, tragicznym w skutkach wypadkiem - poinformowała rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej Bogusława Marcinkowska.

25 maja ubiegłego roku na uczestników szkolnych wycieczek z Bolesławca (Dolnośląskie) i Pacanowa (Świętokrzyskie) w okolicach Jaskini Krowiej przewróciły się drzewa. W wypadku zginęła 13-latka z Bolesławca. Dziewczynkę reanimowano na miejscu, ale nie udało się jej uratować. Ranne zostały też trzy inne osoby - dwoje dzieci i nauczycielka.

Śledztwo dotyczyło narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu uczniów, ich opiekunów oraz dwóch przewodników.

ycipk-3zhzui

Jak ustalono, obie szkolne wycieczki zostały wcześniej zaplanowane, miały opracowany program, uzyskano zgody wszystkich rodziców na udział ich dzieci w wyjeździe.

- Z opinii biegłego dendrologa wynika, że drzewa - jesion i buk - przechyliły się na drogę zostały wyrwane razem z korzeniami. Miało na to wpływ kilka czynników: częściowe odsłonięcie systemów korzeniowych spowodowane erozją, jak również zainfekowanie korzeni przez patogeniczne grzyby. Okoliczności te skutkowały destrukcją korzeni drzew, utratą stabilności ich mocowania w glebie i co za tym idzie zmniejszeniem odporności na wiatr - podała Marcinkowska.

W dniu wypadku było pogodnie, wiał słaby wiatr. Najsilniejszy wiatr wiał w pobliżu Ojcowa trzy dni wcześniej 22 maja, kiedy jego średnia prędkość wahała się pomiędzy 10 a 15 m/s. Ostatnie opady deszczu w tym rejonie miały miejsce 15 maja.

Według biegłego drzewa przewróciły się na drogę w wyniku nadepnięcia na zerwany system korzeniowy jednego z drzew przez uczniów Szkoły Podstawowej z Bolesławca, którzy znajdowali się przed "Jaskinią Krowią". Drzewo, osuwając się w kierunku drogi, naciskało na pozostałe drzewa i pociągnęło je za sobą.

ycipk-3zhzui

W decyzji o umorzeniu postępowania prokuratura podkreśliła, że do wypadku doszło w parku narodowym, gdzie obowiązuje zasada ograniczenia ingerencji człowieka w naturę i pozostawienia jej niejako "samej sobie". Z opinii biegłego wynika, że na terenie parków narodowych nie prowadzi się pozyskiwania drewna, zaś pracownicy Parku mogą ingerować w naturalny ekosystem tylko w niezbędnym zakresie.

- Drzewa, które przechyliły się na drogę, nie były drzewami przeznaczonymi do wycinki i zgodnie z obowiązującymi zasadami należało je pozostawić do czasu rozkładu. W tej sprawie nie naruszono żadnej normy określającej sposób postępowania w Parkach Narodowych, w szczególności odnoszącej się do ochrony drzew - uznała prokuratura.

Decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocna.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3zhzui
ycipk-3zhzui