Trwa ładowanie...
d3z50af
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prokuratura ujawniła kolejne dane z sekcji zwłok Leppera

Nie było alkoholu w organizmie Andrzeja Leppera - podała prokuratura, powołując się na wyniki sekcji zwłok. Śledczy wciąż czekają na wyniki badań toksykologicznych byłego wicepremiera.
- Z protokołu sekcji wynika, że brak jest obrażeń, które wskazywałby, że na krótko przed zgonem walczył lub bronił się - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska. Dodała, że przyczyną śmierci Leppera był "ucisk pętli na szyję".
Podczas sekcji nie stwierdzono obrażeń, które wskazywałyby na "udział osób trzecich".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratura ujawniła kolejne dane z sekcji zwłok Leppera
(WP.PL)
d3z50af

Prokurator nie potrafiła określić precyzyjnego terminu przedstawienia opinii toksykologicznej, która ma wykazać, czy w organizmie Leppera nie było trucizny.

Śledztwo w sprawie samobójstwa Leppera wszczęto na podstawie art. 151 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". - Brane są pod uwagę różne hipotezy, różne wersje śledcze. Nadrzędnym celem prokuratury jest ustalenie, czy doszło do przestępstwa i jakie były okoliczności. (...) Aby ustalić, czy zostało popełnione przestępstwo, należy stwierdzić, czy do targnięcia się na własne życie przyczyniły się inne osoby - mówiła Lewandowska. Według wstępnej hipotezy przyczyną samobójstwa mogły być kłopoty finansowe.

Szef Samoobrony, b. wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona Andrzej Lepper został znaleziony martwy 5 sierpnia w warszawskiej siedzibie partii. Leppera - powieszonego w łazience na sznurze przymocowanym do worka bokserskiego - znalazł ok. godz. 16.20 jego zięć.

d3z50af

Niektórzy byli współpracownicy Leppera nie wierzą w samobójstwo. Z kolei według szefa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina, w ostatnim czasie w życiu Leppera nastąpił "ogromny natłok negatywnych zdarzeń", m.in. choroba syna, trudności w gospodarstwie, groźba więzienia.

Lewandowska ustosunkowała się do podnoszonej w mediach kwestii, czy błędem nie było wszczęcie śledztwa dopiero w poniedziałek 8 sierpnia, a nie jeszcze w piątek, w dniu śmierci. Podkreśliła, że postanowienie o wszczęciu śledztwa wydano na podstawie art. 308 Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nim prokurator albo policja mogą w każdej sprawie, w wypadkach nie cierpiących zwłoki, przeprowadzać w niezbędnym zakresie czynności procesowe jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa. Czynności takie mogą być dokonywane w ciągu pięciu dni od dnia pierwszej czynności, a czas trwania śledztwa liczy się wówczas od pierwszej czynności.

- W przedmiotowej sprawie czynności procesowe w niezbędnym zakresie prowadzono od 5 sierpnia, przebiegały one planowo i rytmicznie. Wszczęcie śledztwa po upływie trzech dni było zgodne z art. 308 Kpk i w żaden sposób nie zatamowało prawidłowej realizacji czynności procesowych - oświadczyła rzeczniczka prokuratury.

d3z50af

Podziel się opinią

Share

d3z50af

d3z50af
Więcej tematów