Trwa ładowanie...
dyc6r6w

Prokuratura rozpracowuje rosyjskich szpiegów. Mogli zaatakować dwa laboratoria

Okazuje się, że Rosjanie aresztowani w sprawie Siergieja Skripala mogli być też zamieszani w atak cybernetyczny na Światową Agencję Antydopingową. Miała to być zemsta za raport o stosowaniu dopingu przez rosyjskich sportowców. Sprawą zajmuje się szwajcarska prokuratura.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szpiedzy włamali się też do systemów laboratorium, które bada środek użyty do otrucia Siergieja Skripala
Szpiedzy włamali się też do systemów laboratorium, które bada środek użyty do otrucia Siergieja Skripala (PAP/EPA, Fot: Neil Hall)
dyc6r6w

Jeszcze we wrześniu 2016 roku Światowa Agencja Antydopingowa w Lozannie potwierdziła, że padła ofiarą ataku cybernetycznego ze strony rosyjskich informatyków. Dotarli oni wtedy do poufnych danych dotyczących sportowców, w tym zezwoleń na stosowanie przez nich leków podczas olimpiady w Rio De Janeiro.

Agencja uważa, że była to zemsta za jej raport o środkach dopingujących, których za zgodą władz używali rosyjscy sportowcy. Teraz szwajcarska prokuratura doszukuje się powiązań między tą grupą informatyków, rosyjskim wywiadem wojskowym GRU i sprawą otrucia Siergieja Skripala.

Ci sami, których aresztowano w sprawie Skripala

W piątek laboratorium w mieście Spiez poinformowało, że było celem pirackich ataków informatycznych. Placówka bada nie tylko środek użyty do otrucia Siergieja Skripala, ale też sprawę użycia gazów trujących w Syrii.

dyc6r6w

Obaj Rosjanie zostali zatrzymani na terytorium Holandii, a znaleziono przy nich materiały, które mogły im pozwolić włamać się do systemów laboratorium. Prokuratura w Bernie uważa, że odpowiadają za ataki na obie placówki. Ich zdaniem to członkowie grupy nazywanej Fancy Bear, która jest na usługach rosyjskiego wywiadu.

Szpiedzy zostali odesłani do Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyc6r6w

Podziel się opinią

Share

dyc6r6w

dyc6r6w
Więcej tematów