PolskaProkuratura przymierza się do aresztowania Pęczaka

Prokuratura przymierza się do aresztowania Pęczaka

Zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik powiedział dziennikarzom, że są przesłanki do tymczasowego aresztowania Andrzeja Pęczaka. Sprawę Pęczaka rozpatruje po południu Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich.

Jak powiedział Olejnik dziennikarzom przed posiedzeniem komisji, przesłanki do aresztowania Pęczaka są zawarte we wniosku o wyrażenie zgody na aresztowanie Pęczaka przesłanym marszałkowi Sejmu przez prokuraturę. Komisja Regulaminowa oceni, czy są to przesłanki wystarczające czy nie - oznajmił Olejnik. W naszym pojęciu tak - są to przesłanki kodeksowe (...). Dla dalszego rozwoju sprawy zasadne jest zastosowanie aresztu tymczasowego - zaznaczył.

Dopytywany, czy gdyby Pęczak nie był posłem, to już by siedział w areszcie, Olejnik odpowiedział: Pan Andrzej Pęczak nie jest pierwszym podejrzanym, który występuje w tej sprawie. Inne osoby, które tego statusu nie posiadają, są w areszcie.

Z wniosku Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, do którego dotarła PAP wynika, że prokuratura zarzuca Pęczakowi m.in. żądanie od Marka D. diety pieniężnej w nieustalonej dotąd kwocie, przyjęcie od Marka D. i Krzysztofa P. korzyści osobistej i majątkowej znacznej wartości w łącznej kwocie nie mniejszej niż 295 175,95 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć tysięcy sto siedemdziesiąt pięć zł i dziewięćdziesiąt pięć groszy), na co składało się m.in. użytkowanie mercedesa S 500 L 4M i prawo do użytkowania telefonu komórkowego.

Prokuratura zarzuca Pęczakowi, że korzyści przyjął w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie praw i obowiązków wynikających z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zachowania te - jak napisano we wniosku - polegały na przekazywaniu informacji o szczegółach prywatyzacji w systemie energetycznym - tzw. Grupy G-8 w celu doprowadzenia do unieważnienia trwającej procedury przetargowej, a w konsekwencji wdrożenia nowej, deklarowaniu wdrożenia na żądanie Marka D. i Krzysztofa P. kontroli przebiegu prywatyzacji Huty Częstochowa SA i organizowaniu na rzecz D. i P. oraz "podmiotów z nimi powiązanych", "dyskrecjonalnych kontaktów" z przedstawicielami Ministerstwa Skarbu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)