Trwa ładowanie...

Prokuratura podaje termin badań ciężarówki z zamachu w Berlinie

Po świętach polscy biegli zbadają ciężarówkę użytą w grudniowym zamachu w Berlinie - poinformował szczeciński oddział Prokuratury Krajowej. W czwartek ciężarówka i naczepa trafiły do Szczecina.

Share
Prokuratura podaje termin badań ciężarówki z zamachu w BerlinieŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
dh7a2ks

Ciężarówka i naczepa są już w dyspozycji prokuratorów - powiedziała dziennikarzom Aldona Lema ze szczecińskiego oddziału Prokuratury Krajowej. Jak dodała, zestaw składający się ciągnika i naczepy został rozładowany i zaraz po świętach biegli przystąpią do czynności.

- Na pewno będziemy poszukiwali konkretnych śladów biologicznych, na które zwrócił uwagę prokurator w wyniku przeprowadzonej w Polsce sekcji zwłok polskiego kierowcy, które mają dla nas dosyć istotne znaczenie, pozwalające na ocenę przebiegu zdarzenia w kabinie tira - powiedziała Lema.

- Pojazdy pozwolą zweryfikować ustalenia prokuratorów niemieckich i włoskich w zakresie przebiegu zdarzeń - poinformowała Lema. Jak dodała, chodzi także o ocenę, "czy dysponujemy już materiałem dowodowym, pozwalającym na przypisanie sprawstwa osobom, które zostały wytypowane w śledztwie niemieckim, jak również osobom, które prokurator prowadzący śledztwo w Polsce bierze pod uwagę".

dh7a2ks

Według prokurator zabezpieczenie śladów kryminalistycznych na pojazdach nie powinno potrwać dłużej niż dwa tygodnie.

Dziennikarze pytali, czy prokuratura wie, kiedy będzie mogła zwrócić pojazdy właścicielowi. Jak powiedziała Lema, decyzja ws. jednego pojazdu może zapaść już po świętach. - O zwrocie lub zatrzymaniu w postępowaniu drugiego pojazdu prokurator będzie wiedział w drugim tygodniu - dodała.

Lema podała także, że niemieccy śledczy wydali polskim prokuratorom wszystkie rzeczy osobiste polskiego kierowcy. - Ponadto otrzymaliśmy większość materiałów z sekcji zwłok, jak również dodatkowych badań, które przeprowadziła strona niemiecka. Na bieżąco otrzymujemy dokumentację związaną z badaniami kryminalistycznymi, które przeprowadziła strona niemiecka - powiedziała. Jak dodała, w tym tygodniu dostarczone zostały dokumenty procesowe przez prokuraturę w Mediolanie.

Prokurator powiedziała także, że wszystkie dokumenty dostarczone przez stronę niemiecką są już przetłumaczone. - Dziś uzyskałam informację, z której można wnioskować, że postępowanie przygotowawcze prowadzone przez prokuratorów niemieckich, co do sprawcy, który został zastrzelony w Mediolanie, zostało zakończone. W związku z tym wystąpimy z kolejnym wnioskiem o udostępnienie nam tego rozstrzygnięcia, jak również będziemy chcieli ustalić, czy postępowanie karne na terenie Niemiec prowadzone jest przeciwko innym osobom - dodała.

dh7a2ks

Pytana, czy polscy prokuratorzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do ustaleń strony niemieckiej, Lema zaprzeczyła. - Mamy podstawy do przeprowadzenia czynności innych niż strona niemiecka, ale jest to specyfika procedur karnych i różnic, jakie zachodzą między procedurą karną niemiecką, a procedurą karną polską - dodała.

W czwartek po południu do Szczecina z Niemiec przetransportowane zostały ciągnik i ciężarówka użyte w zamachu w Berlinie. .

Kierowca z Polski Łukasz Urban był pierwszą ofiarą zamachu, którego 19 grudnia dokonał Tunezyjczyk Anis Amri. Terrorysta porwał ciężarówkę, zabił polskiego kierowcę, a następnie wjechał 40-tonowym pojazdem w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina na Breitscheidplatz. W wyniku zamachu 12 osób zostało zabitych, a ponad 50 rannych, wiele bardzo ciężko. Amri został zastrzelony kilka dni później w okolicach Mediolanu.

dh7a2ks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh7a2ks
Więcej tematów