Trwa ładowanie...
d2j2i9r
29-10-2004 18:35

Prokuratura: PKP nie przyczyniły się do śmierci Anny Dybowskiej

Kołobrzeska prokuratura rejonowa umorzyła postępowanie wszczęte po zabójstwie Anny Dybowskiej, w którym badała, czy pracownicy PKP dopełnili wszystkich swych obowiązków, aby zapewnić podróżnym bezpieczeństwo. Do zabójstwa dziewczyny doszło w lipcu tego roku - poinformował prokurator rejonowy Adam Kuc.

d2j2i9r
d2j2i9r

Anna Dybowska jechała z Kołobrzegu do Warszawy w lipcu tego roku, gdzie miała zdawać na studia. Zamordowali ją dwaj młodzi mężczyźni, którzy - by uczcić urodziny jednego z nich, postanowili okraść przypadkową osobę w pociągu. Upatrzyli sobie właśnie Dybowską, która siedziała sama w przedziale. Po obrabowaniu swej ofiary wyrzucili ją z pociągu. Zabójców ujęto po kilku dniach. Obaj przyznali się do zbrodni. Przebywają w areszcie. Grozi im dożywocie.

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa przez PKP, polegającego na niedopełnieniu obowiązku zapewnienia ochrony osobom korzystającym z ich usług, na początku sierpnia, po złożeniu zawiadomienia przez Zespół ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw urzędu miasta stołecznego Warszawy.

W uzasadnieniu tego zawiadomienia napisano, że bandycki napad stał się możliwy, ponieważ w pociągach często nie ma ochrony, co stwarza możliwości działania zorganizowanym grupom przestępczym wyspecjalizowanym w napadach na podróżnych.

Kołobrzeska prokuratura uznała jednak, że zarówno PKP, jak i żaden z jej pracowników nie dopuścił się niedopełnienia obowiązków, polegających na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa.

d2j2i9r

Jak poinformował prok. Kuc, w sprawie przesłuchano kierownika pociągu i konduktorów, a także kierownika stacji w Kołobrzegu oraz naczelnika Służby Ochrony Kolei w Koszalinie. Przeanalizowano też materiały zebrane podczas odrębnego śledztwa dotyczącego zabójstwa dziewczyny, prowadzonego przez prokuraturę w Skierniewicach, a także wewnętrzne przepisy PKP.

"Nie ma w sprawie takich faktów ustalonych, które pozwalałyby przyjąć, że postępowanie pracowników kolei naraziło Annę Dybowską na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" - podkreślił Kuc.

Dodał, że nie ustalono też, by któryś z pracowników PKP nie udzielił dziewczynie pomocy w sytuacji zagrożenia utraty życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Postanowienie o umorzeniu postępowania zostało wysłane do ojca ofiary, któremu przysługuje zażalenie do Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. Treść postanowienia otrzyma także Zespół ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw. Jednak zespół ten, ponieważ nie jest stroną w sprawie, nie może złożyć zażalenia na postanowienie prokuratury.

Ojciec zamordowanej dziewczyny - Jerzy Dybowski - w rozmowie z dziennikarzem PAP zapowiedział, że złoży zażalenie na decyzję prokuratury w Kołobrzegu. Jego zdaniem pracownicy PKP inaczej zeznawali przed prokuratorem z Kołobrzega, a inaczej w sprawie o zabójstwo - którą prowadzi prokuratura skierniewicka.

d2j2i9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j2i9r
Więcej tematów