Prokuratura dobra czy lepsza
"Gazeta Prawna" dotarła do najnowszych
projektów ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości,
które zakładają m.in. powołanie scentralizowanej struktury do
walki z przestępczością zorganizowaną.
Do tego superpionu, wzorowanego na Centralnym Biurze Śledczym, mają trafić najlepsi prokuratorzy, którzy zajmą się walką z najpoważniejszymi kategoriami przestępstw.
Najważniejszą z projektowanych zmian jest likwidacja wydziałów ds. przestępczości zorganizowanej usytuowanych obecnie w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych. Na ich miejsce ma zostać powołana scentralizowana struktura w postaci Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej z 11 delegaturami terenowymi działającymi przy prokuraturach apelacyjnych.
Do pracy w delegaturach mają być kierowani najzdolniejsi i najambitniejsi prokuratorzy z poszczególnych okręgów, którzy za swoją pracę mają być znacznie lepiej wynagradzani niż zwykli prokuratorzy. Do ich zadań będzie należała walka z przestępczością o charakterze mafijnym, terrorystycznym oraz korupcyjnym, m.in. wśród urzędników samorządowych.
Podobnie jak w przypadku CBŚ - pisze dziennik - nowa struktura ma być scentralizowana i podległa bezpośrednio Prokuratorowi Krajowemu. Dzięki temu prowadzone śledztwa mają być wolne od jakichkolwiek nacisków czy układów lokalnych. Pomysłodawcy podkreślają, że w ten sposób wiele skomplikowanych śledztw będzie prowadzonych znacznie sprawniej.
Zamiany czekają również prokuratury okręgowe. W miejsce zlikwidowanych PZ-ów mają zostać powołane wydziały ds. walki z przestępczością finansowo-gospodarczą, które będą działać obok wydziałów śledczych. Trafią do nich prokuratorzy ze zlikwidowanych wydziałów, którzy nie zostali zatrudnieni w nowym superpionie.
Nietknięte natomiast pozostaną prokuratury rejonowe, do których trafia obecnie ponad 99% wszystkich, o mniejszym ciężarze gatunkowym - inforuje "Gazeta Prawna". (PAP)