Trwa ładowanie...
dyzmq4z

Prokurator żąda trzeciego wyroku dożywocia dla "Szakala"

Francuski prokurator zażądał trzeciego wyroku dożywocia dla urodzonego w Wenezueli terrorysty Carlosa-Szakala za przeprowadzenie przez niego krwawego zamachu w Paryżu w 1974 r. Wyrok ma zapaść, jak się oczekuje, we wtorek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Georges Holleaux, adwokat reprezentujący rodziny ofiar Szakala
Georges Holleaux, adwokat reprezentujący rodziny ofiar Szakala (Reuters, Fot: benoit tossier)
dyzmq4z

Carlos, którego prawdziwe nazwisko to Ilich Ramirez Sanchez, odbywa obecnie podwójny wyrok dożywotniego więzienia za serię morderstw i zamachów przeprowadzonych w latach 70. i 80. w imię rewolucji komunistycznej i dla sprawy palestyńskiej.

Prokurator Remi Crosson du Cormier zwrócił się do sądu o wydanie najsurowszego wyroku przewidzianego we francuskim prawie za "makabryczny terrorystyczny zamach".

Carlos, obecnie 67-letni, odrzuca oskarżenia; twierdzi, że nie popierają ich żadne dowody, a on sam jest niewinny. Uważa, że proces w 42 lata od zamachu jest "grubą manipulacją".

dyzmq4z

Ramirez Sanchez oskarżony jest o rzucenie ręcznego granatu w rejonie handlowym w paryskiej dzielnicy Łacińskiej. W wybuchu zginęły wtedy dwie osoby, a 34 zostały ranne.

Zabił 2000 ludzi w ponad 100 zamachach?

Zapytany przez sąd o zawód odpowiedział, że jest "zawodowym rewolucjonistą". Nosi imię nadane mu przez ojca, lewicowego adwokata, na pamiątkę patronimiku wodza bolszewickiej rewolucji, Włodzimierza Iljicza Lenina. Szakal w wywiadzie z listopada 2011 r. dla jednego z wenezuelskich dzienników przyznał się do przeprowadzenia ponad 100 zamachów, w których zginęło łącznie 1500-2000 ludzi. W więzieniu przebywa od ponad 20 lat.

W 2011 roku został skazany na dożywotnie więzienie za współudział w czterech zamachach we Francji, w których zginęło 11 osób, a ponad 140 zostało rannych. Wcześniej zasądzono mu karę dożywocia za zamordowanie w 1975 roku w Paryżu dwóch francuskich policjantów i ich informatora.

dyzmq4z

Podziel się opinią

Share

dyzmq4z

dyzmq4z
Więcej tematów